Wyremontowany parowóz cieszy oko. Stanie w centrum miasta [ZDJĘCIA]

2015-09-01 20:52

Już stoi na bocznicy, pozostała jedynie tzw. ”kosmetyka”. Po blisko 4 miesiącach remontu zabytkowy parowóz w Łazach odzyskał dawną świetność. Teraz ozdobi centrum miasta.   

Stanie w sąsiedztwie odnowionego dworca kolejowego, w zrewitalizowanym centrum miasta. W ten sposób miasto chce nawiązać do kolejarskiej tradycji Łaz i szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej. 

Lokomotywa Ty45-421 będzie stać na torowisku przygotowanym specjalnie przez Polskie Linie Kolejowe. Bo to właśnie kolejarze dotychczas opiekowali się zabytkiem. Jednak lokomotywa, mimo starań niszczała.  

- Jeszcze kilka lat, a prawdopodobnie trafiłaby na złom. Teraz odzyskała swój blask, uzupełnione zostały m.in. wszystkie brakujące elementy parowozu. Lokomotywa będzie świecić i dymić, jak to lokomotywa – mówi Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

Remont parowozu przeprowadzono w lokomotywowni w Łazach. W 2011 roku parowóz miał trafić do Sosnowca. Nie zgadzały się jednak na to władze Łaz oraz radni i sami mieszkańcy, którzy prowadzili akcję protestacyjną wywieszając m.in. na lokomotywie banery ze swoim sprzeciwem. 

Ciężkie parowozy towarowe typu Ty45 produkowano w latach 1946-51 w zakładach Cegielskiego w Poznaniu i w Chrzanowie. Parowóz Ty45 został skonstruowany w oparciu o ulepszoną dokumentację polskiego przedwojennego parowozu Ty37. Łącznie wyprodukowano 428 sztuk tej lokomotywy. Lokomotywa z tendrem ma ponad 22 metry długości i waży ponad 110 ton. Lokomotywa Ty45-421 z Łaz powstała w 1950 roku w fabryce lokomotyw w Chrzanowie.  

Historię łazkiego parowozu przybliża Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki