Polecany artykuł:
Zdaniem epidemiologów źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową . Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.
Typowe objawy choroby to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światowstręt oraz suchy kaszel. W czasie choroby pojawia się bardzo wysoka gorączka oraz białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika.
Kto jest najbardziej zagrożony zachorowaniem na Odrę? Odpowiada Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
Wzrost liczby zachorowań na Odrę wzbudził niepokój wielu rodziców- podkreśla Renata Cieślik-Tarkota.
Dziś szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6 roku życia dawką przypominająca.
Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni.
Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS w: Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tychach i Żywcu.
Zobacz także: Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej