Wzrasta liczba chorych na Odrę. Sanepid radzi szczepienia

i

Autor: www.pixabay.com Wzrasta liczba chorych na Odrę. Sanepid radzi szczepienia

Wzrasta liczba chorych na Odrę. Sanepid radzi szczepienia [AUDIO]

2019-02-09 16:11

Na Śląsku już blisko 50 osób choruje na Odrę. U 20 osób lekarze podejrzewają chorobę. Do tej pory sytuacja epidemiologiczna zachorowań na odrę od wielu lat była stabilna. Teraz jest powód do niepokoju, bo  zagrożenie zachorowaniem na odrę jest wysokie.

Zdaniem epidemiologów źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową . Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych. 

Typowe objawy choroby to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światowstręt oraz suchy kaszel. W czasie choroby pojawia się bardzo wysoka gorączka oraz białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika.

Kto jest najbardziej zagrożony zachorowaniem na Odrę? Odpowiada Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Wzrost liczby zachorowań na Odrę wzbudził niepokój wielu rodziców- podkreśla Renata Cieślik-Tarkota.

Dziś szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6 roku życia  dawką przypominająca.

Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. 

Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS w: Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tychach i Żywcu.

Zobacz także: Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki