Elżbieta Adach szefowa Komitetu Obrony Mieszkańców w Zabrzu

i

Autor: krzysztof.lewandowski.986227 / FACEBOOK Elżbieta Adach szefowa Komitetu Obrony Mieszkańców w Zabrzu

Zabrze. Elżbieta Adach nie żyje. Walczyła o prawa lokatorów Huty Zabrze. "Zawsze bezkompromisowa i oddana sprawom społecznym"

2021-12-19 21:14

Elżbieta Adach, założycielka Komitetu Obrony Mieszkańców walczącego o prawa lokatorów sprzedanych razem z mieszkaniami dawnej Huty Zabrze i była radna Rady Miejskiej w Zabrzu, nie żyje. Przez ponad 20 lat walczyła o to, aby ratować ludzi sprzedanych razem z mieszkaniami zakładowymi w latach 90. XX wieku. Elżbieta Adach zmarła w sobotę, 18 grudnia 2021 roku, po długiej walce z chorobą. Od wielu dni była podłączona do respiratora. Miała 75 lat.

Zmarła Elżbieta Adach, przez ponad 20 lat przewodnicząca Komitetu Obrony Mieszkańców, radna Rady Miejskiej w Zabrzu. Niestrudzenie walczyła o prawa i godność ludzi sprzedanych razem z mieszkaniami zakładowymi Huty Zabrze. Była znana z ogromnej cierpliwości, niezłomności i wytrwałości w działaniu. To ona jako pierwsza nagłośniła na skalę ogólnopolską dramat zabrzan sprzedanych razem z mieszkaniami zakładowymi Huty Zabrze. To m.in. jej starania doprowadziły do tego, że w 2008 roku miejska spółka ZBM-TBS w Zabrzu odkupiła z prywatnych rąk aż 950 pohutniczych mieszkań, w tym całą zabytkową dzielnicę Zandka w Zabrzu. O śmierci Elżbiety Adach poinformowali Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. 

- Poznałem ją kiedy „sprzedano mieszkania hutnicze”. Wówczas nikt nawet w najczarniejszych snach nie myślał, że sprawy mieszkaniowe okażą się największą porażką przemian ustrojowych w Polsce. Koszmar wielu rodzin trwa do dziś. Ona pierwsza stanęła przeciwko tej niesprawiedliwości i stała się symbolem nieugiętej walki. W Zabrzu sprawę udało się uregulować. Także dzięki jej zaangażowaniu - wspomina Elżbietę Adach we wpisie na Facebooku Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza.

W latach 90. XX wieku początkowo wydawało się, że sprawa prywatyzacji mieszkań zakładowych dotyczy tylko Zabrza i mieszkań po dawnej Hucie Zabrze. Bo to w tym śląskim mieście była pierwsza tak głośna i przeprowadzona na taką skalę „sprzedaż”. - Potem były następne. Z czasem krąg pokrzywdzonych rozszerzył się o mieszkania poddane tzw. zwrotowi kamienic. Zwłaszcza w Warszawie. Scenariusz wszędzie był podobny. Nękanie, podnoszenie czynszów, ograniczanie dostępu do mediów, eksmisje - wspomina Lewandowski.

Elżbieta Adach nie poddawała się. Jeździła do Sejmu, rozmawiała z najważniejszymi politykami ze Śląska, z parlamentarzystami z regionu i tymi w Warszawie. Tłumaczyła całej Polsce, o co chodzi ze sprzedanymi lokatorami, obnażała bezduszność systemu, wyciągała na światło dzienne dramaty rodzin. Rozmawiała z dziennikarzami lokalnymi i gościła w programach ogólnopolskich telewizji, m.in. "Sprawie dla reportera" Elżbiety Jaworowicz, gdzie głośno mówiła o tym, jak dramatyczna jest sytuacja ludzi sprzedanych razem z mieszkaniami, w których często spędzili całe życie.

Elżbieta Adach długo chorowała. Od wielu dni walczyła o życie pod respiratorem. Przegrała tę walkę 18 grudnia 2021 roku. Miała 75 lat.

Sąd zabrał jej synka, bo bezduszni urzędnicy nie chcą dać jej mieszkania
Sonda
Chcielibyście mieszkać poza Polską?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają