W Zabrzu w ostatnich dniach doszło do kilkudziesięciu prób wyłudzenia pieniędzy "na wnuczka" lub "na policjanta". Schemat jest zawsze ten sam. Do seniora dzwoni nieznajoma osoba (najczęściej z zagranicy, aby trudno było ją namierzyć), by poinformować o konieczności wypłaty pieniędzy z banku. Oszuści często używają argumentu dot. wypadku członka rodziny i konieczności uregulowania opłaty za "załatwienie sprawy". Albo informują seniora, że jego pieniądze na koncie nie są bezpieczne w związku z... działaniami oszustów. - Osoby, które dzwonią do seniorów, są doskonale wyszkolone. Świetnie znają policyjny żargon. Słuchaliśmy nagrań z ich rozmów i wiemy, jak działają - mówi rzecznik prasowy zabrzańskiej komendy sierż. szt. Sebastian Bijok.
Polecany artykuł:
Seniorzy są proszeni o wypłacenie gotówki z banku i przekazanie pieniędzy tzw. odbierakom. Są to członkowie grupy, którzy przebywają w rejonie zamieszkania seniora. Jak tylko dostaną informację o odbiorze gotówki, kierują się pod wskazany adres. Czasami właśnie wtedy udaje się złapać oszustów. - Mieliśmy w ostatnim czasie próbę wyłudzenia gotówki od 90-letniego mieszkańca Zabrza. Mężczyzna skierował się do placówki bankowej w Rokitnicy. Chciał wypłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście pracownica banku poinformowała nas o tym fakcie - dodaje sierż. szt. Bijok dodając, że w niedawno udało się w ten sposób złapać "odbieraka" na gorącym uczynku w dzielnicy Zaborze.
Funkcjonariusze walczą z oszustami, Ci jednak są bardzo sprytni. Do walki z przestępcami policjanci muszą angażować dodatkowe środki, żeby namierzyć złoczyńców. Dodatkowo organizują szkolenia dla pracowników banków, aby wiedzieli, jak się w określonej sytuacji zachować. - Mamy tak naprawdę dwa cele. Pierwszy - zapobiec przestępstwu. Jeżeli jednak istnieje możliwość, żeby zatrzymać "odbieraka", policjanci instruują pracowników banku, jak należy się zachować. Oczywiście cała akcja jest nadzorowana przez stróżów prawa. Dbamy o bezpieczeństwo seniora. Musimy pracować w taki sposób, aby nie spłoszyć odbiorcy pieniędzy - dodaje rzecznik zabrzańskiej komendy.
Policjanci apelują, do seniorów, aby nie dali się oszukać. Proszą, by nie odbierać telefonów od nieznajomych. W razie czego należy szybko się rozłączyć, powiadomić rodzinę i policję. Można dzwonić m.in. na dobrze znany numer - 112. Funkcjonariusze przypominają, że NIGDY:
- nie informują przez telefon o swoich działaniach,
- nie proszą o przekazanie pieniędzy,
- nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
- nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
- nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
- nie proszą o zaciągnięcie kredytu.