Centra przesiadkowe w Zabrzu mają powstać w dwóch miejscach: w centrum przy ul. Goethego oraz w dzielnicy Rokitnica przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia. Szczególnie ten pierwszy wygląda imponująco. Na dachu obiektu będzie się znajdował zielony ogród. Internauci mają różne odczucia. - Super pomysł z tym ogrodem na dachu. Znak czasu. Kilkanaście lat temu dominowały szyby i kominy, a idą ogrody na dachach - zauważa jedna z komentujących na profilu Małgorzaty Mańki-Szulik. Są i sceptycy.
- Lepiej zadbać o już istniejącą zieleń. Wysyłać regularnie pracowników do sprzątania i ograniczyć wydawanie pozwoleń na handel w godzinach nocnych. Przy "klientach" nocnych sklepów żadna inwestycja nie jest bezpieczna ani sensowna. Proszę zobaczyć park w Mikulczycach na osiedlu i niedawno oddane boisko - butelki, opakowania po różnych towarach, śmieci, połamane ławki, które kilka dni temu zostały tylko pomalowane - piekli się jedna z mieszkanek.
Wizualizacja robi jednak wrażenie i wydaje się, że właśnie w te stronę powinny zmierzać wysiłki władz miasta. Inwestycje będą realizowane w latach 2020-2023. Ze środków unijnych Miasto Zabrze otrzyma ponad 96 mln zł na realizację tego wartego blisko 120 mln zł projektu.
Przy ul. Goethego powstanie obiekt o powierzchni ok. 10,4 tys.m2 z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi. W drugiej lokalizacji zaplanowano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 m2 (poczekalnia i drobne usługi). W obu miejscach dostępne będą stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktury towarzyszącej (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R). Przewidziano także przebudowę dróg i sieci infrastruktury.