Basen Brynów Katowice

i

Autor: Mat. prasowe Basen Brynów Katowickie baseny mają nowoczesny system wykrywania utonięć

Zajrzą pod wodę, kiedy się kąpiesz. Na basenie w Katowicach działa SwimEye! Co to jest?

Po przerwie technicznej znowu można korzystać z miejskiego basenu na Brynowie w Katowicach. Teraz ratownicy zajrzą nawet pod wodę, gdy wy będziecie się kąpać. O co chodzi? Na basenie zamontowano pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć SwimEye - SUD. Jak działa ten system?

Zajrzą pod wodę, kiedy się kąpiesz. Na basenie w Katowicach działa SwimEye! Co to jest?

SwimEye – SDU, to sieć podwodnych kamer i komputerów wizyjnych, które tworzą siatkę monitorowania niecek basenów – rekreacyjnego i sportowego. To właśnie ten system zastał zainstalowany i uruchomiony na basenie w Katowicach - Brynowie. Odpowiednia liczba i pozycja kamer umożliwi śledzenie całej powierzchni niecek. System działa w oparciu o zaawansowane algorytmy dokonujące analizy obrazu z kamer podwodnych, dzięki czemu znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystających z obiektu.

Czytaj także: Wstrząsający wpis posłanki PiS ze Śląska. Przeżyła coś strasznego. "Bóg pozwolił mi żyć"

Kiedy człowiek staje się nieruchomy system zaczyna liczyć czas i wskazuje na wstępne zagrożenie. Po 10 sekundach SwimEye włącza pełny alarm elektroniczny – aktywuje sygnał świetlny i wysyła sygnał dźwiękowy oraz wiadomość tekstową do radiotelefonów będących na wyposażeniu ratowników, z dokładną informacją, w której strefie niecki doszło do zdarzenia – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów. 

Zajrzą pod wodę, kiedy się kąpiesz. Na basenie w Katowicach działa swimeye! Co to jest?

SwimEye pomoże - nie zastąpi ratowników

SwimEye ma wspomóc ratowników pracujących na basenie. System eliminuje problemy z ograniczoną widocznością dna powodowane przez odblaski, cienie oraz fale. SwimEye jest kalibrowany każdego dnia, by wyeliminować fałszywe alarmy.

- Wykonawcą systemu jest Konica Minolta wraz z norweskim SwimEye. Umożliwia on stałą obserwację osób znajdujących się w niecce basenu i zapewnia „dodatkowe oczy” pod wodą, śledząc ruch pływaków. Wykrywa osobę, która pozostaje nieruchoma na dnie basenu i poprzez skrócenie czasu reakcji ratownika pomaga ratować życie - dodaje Szpyrka.

Podobne zabezpieczenia zostaną również zainstalowanie na Basenie Burowiec i budowanym Basenie Zadole.

Sonda
Czy chodzisz regularnie na basen?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki