Zatrucie tlenkiem węgla w Rudzie Śląskiej. Wśród poszkodowanych jest troje dzieci!

i

Autor: Pixabay ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Zatrucie tlenkiem węgla w Rudzie Śląskiej. Wśród poszkodowanych jest troje dzieci!

Strażacy badają sprawę

Zatrucie tlenkiem węgla w Rudzie Śląskiej. Wśród poszkodowanych jest troje dzieci!

2022-12-01 19:00

Pięć osób w Rudzie Śląskiej prawdopodobnie podtruło się tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych jest troje dzieci. Sytuacja nie jest jednoznaczna, bo strażackie czujniki nie wykazały znacznej ilości tlenku węgla, jednak na zatrucie wskazywały objawy poszkodowanych. Nie wykluczone, że źródłem tlenku węgla mógł być piecyk gazowy w łazience.

Pięć osób trafiło do szpitala po podtruciu tlenkiem węgla? Strażacy sprawdzają

Do zdarzenia doszło w czwartek, 1 grudnia około godziny 17, rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska przekazała, że informacja o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla przy ul. Tiałowskiego w Rudzie Śląskiej.

- W momencie przybycia zastępów, nasze czujniki nie pokazały znacznej ilości tlenku węgla. Wskazywał na to stan poszkodowanych i wstępne badania przeprowadzone na miejscu przez pogotowie ratunkowe. Dlatego na razie mówimy o podejrzeniu podtrucia tlenkiem węgla - przekazał st. kpt. Mariusz Kita z Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. Jak zaznaczył, wszyscy poszkodowani byli przytomni, był z nimi kontakt. Cała piątka została zabrana do szpitala na dalsze badania.

Strażacy, którzy wciąż są na miejscu, dokonują szczegółowych pomiarów we wszystkich pomieszczeniach domu wielorodzinnego, w którym doszło do podtrucia, sprawdzają też używane tam urządzenia grzewcze. Według wstępnych przypuszczeń, źródłem tlenku węgla mógł być piecyk typu junkers, podgrzewający wodę użytkową.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Sonda
Czy zatrułeś/-aś się kiedyś czadem?
Tlenek węgla - kiedy powstaje? Jakie są objawy zatrucia czadem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki