Wielki Post 2020 - Co wolno robić, czego nie wolno robić?
Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa przez 40 dni. katolicy są zobowiązani do przestrzegania pewnych reguł. To czas, w którym należy odrzucić na chwilę swoje cielesne pragnienia i skupić się na duszy. Kościół nazywa to metanoją, czyli zawarciem trwalszej łączności z Bogiem, wzywa do nawrócenia. Z naszej galerii dowiecie się, jakie są najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w trakcie Wielkiego Postu.
Wielki Post - historia
W pierwszych wiekach naszej ery Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III w. poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku, na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został on przedłużony do czterdziestu dni - informuje portal Ja Katolik.
Od XVI wieku istnieje zwyczaj posypywania głowy popiołem podczas Środy Popielcowej, wyznaczającej 40-dniowy okres postu. Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) ujednolicono rόżnie funkcjonujące nazwy niedziel Wielkiego Postu, tak że dziś nazywają się one: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta Wielkiego Postu, szósta natomiast nazywa się Niedzielą Palmową, czyli niedzielą Męki Pańskiej. Okres Wielkiego Postu trwa do liturgii Wielkiego Czwartku, która z kolei rozpoczyna właściwe jedno wielkie Święto Paschalne celebrowane w ramach trzech dni, tzw. Triduum Paschalne.