Chodzi o nowe przepisy

Zmiany po śmierci 8-letniego Kamilka. Obowiązują od 15 sierpnia. Czy to pomoże innym dzieciom?

2024-08-15 8:55

15 sierpnia weszły w życie wszystkie przepisy tzw. ustawy Kamilka. 8-letni chłopiec to ofiara śmiertelna przemocy domowej, który po zmarł w maju 2023 r., po kilku tygodniach spędzonych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ustawa Kamilka ma chronić inne dzieci narażone na podobne niebezpieczeństwa, wprowadzając 15 sierpnia "standardy ochrony małoletnich".

Od 15 sierpnia nowe przepisy "ustawy Kamilka"

Dzieci w Polsce mają nową ochronę przed przemocą domową i podobnymi zagrożeniami, bo 15 sierpnia weszły w życie kolejne przepisy tzw. ustawy Kamilka - informuje PAP. Nowelizacja prawa miała miejsce już 18 lipca ub.r., ale zmiany wprowadzano etapowo. Najpierw, bo 15 lutego, na osoby podejmujące pracę w placówkach związanych z działalnością z dziećmi wymienioną w ustawie nałożono obowiązek przedstawiania zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

Z kolei od 15 sierpnia obowiązują "standardy ochrony małoletnich", które mają ułatwić wyłapywanie wcześniej sygnałów o tym, że danemu dziecku może dziać się krzywda. Zobligowanie do ich przestrzegania zostały m.in. placówki:

  • oświatowe;
  • opiekuńcze;
  • wychowawcze;
  • religijne;
  • artystyczne;
  • medyczne;
  • rekreacyjne;
  • sportowe;
  • związane z rozwijaniem zainteresowań.

Dalsza część tekstu poniżej.

Ten dom był dla Kamilka katownią

Ustawa wytycza ramy tych standardów, nie narzuca jednak ścisłych wymogów co do ich treści. Jest ogólna właśnie po to, by wskazane instytucje poświęciły uwagę sprawom bezpieczeństwa dzieci w swojej placówce i przygotowały zasady postępowania w odniesieniu do dzieci, które najlepiej sprawdzą się przy profilu działalności danej placówki - mówi PAP Renata Średzińska, szefowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jakie zmiany wprowadziła "ustawa Kamilka"?

Weryfikacją wprowadzenia standardów ochrony małoletnich zajmą się m.in. instytucje samorządowe i Państwowa Inspekcja Pracy. W przypadku uchylania się od tego obowiązku mają prawo nałożyć naganę lub grzywnę w wysokości 250 zł, która w razie ponownego stwierdzenia uchybienia rośnie do 1 000 zł.

Ustawa Kamilka umożliwiła również przyjęcie Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026, a do końca 2025 r. ma powstać Krajowy Plan Przeciwdziałania Przemocy na Szkodę Małoletnich. Z kolei przy Ministerstwie Sprawiedliwości powołano też Zespół do spraw Ochrony Małoletnich i Zespół do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jej członkowie prowadzić będą procedurę tzw. Serious Case Review.

8-letni Kamilek z Częstochowy to ofiara przemocy domowej. Chłopiec trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach pod koniec marca ub.r., ale po kilku tygodniach walki o życie zmarł. Jego zgon i inne przypadki agresji wobec dzieci rozpoczęły ogólnopolską dyskusję nad koniecznością zmiany prawa, by lepiej chronić najmłodszych.

Marsz pamięci 8-letniego Kamilka z Częstochowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki