Sobotnie wydarzenie zainauguruje cykl 9-ciu comiesięcznych zawodów, z których ostatnie odbędą się 9 listopada br. Impreza skierowana jest do dzieci, osób uprawiających nordic walking, a także biegaczy amatorów i sportowców zrzeszonych w klubach sportowych. Ci ostatni, podobnie jak w roku ubiegłym, będą mogli pokonać maksymalnie dystans półmaratoński.
Bieg przede wszystkim ma uczyć aktywnych postaw i pokazać, jak można sportowo i zdrowo spędzać wolny czas, a przy okazji wspaniale się bawić – podkreśla Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. – Bardzo chcielibyśmy, żeby z wiewiórką każdego miesiąca biegały całe rodziny. To wspaniała okazja, żeby na chwilę oderwać się od codzienności i spędzić czas na powietrzu – dodaje.
Tak jak każdego roku bieg rozpoczynał się będzie i kończył na bieżni Szkoły Podstawowej nr 15 Sportowej. W trakcie biegu jego uczestnicy pokonają pętlę o długości 4,2 km, która przebiega przez halembski las. Z kolei dzieci, które nie przekroczyły jeszcze piętnastego roku życia, mogą sprawdzić swoje siły na dystansie 1000 m.
– Każdy z biegaczy oraz uczestników marszu nordic walking sam zdecyduje, ile okrążeń chce pokonać. Nie ma żadnego przymusu. Maksymalnie biegacze mogą pokonać tę pętlę pięć razy, czyli w sumie zrobić 21 km, a osoby, które wezmą udział w nordic walking trzy razy i w sumie pokonać 12,6 km – informuje Aleksandra Poloczek.
Zgłoszenia do biegu prowadzone są internetowo przez specjalny formularz znajdujący się na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Podczas każdego biegu będzie prowadzona klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn z ręcznym pomiarem czasu w konkurencji biegu, jak również w konkurencji nordic walking. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymają upominki ufundowane przez organizatora, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy. Czekał będzie też na nich poczęstunek. Warto dodać, że pod koniec cyklu statuetka „Rudzka Wiewiórka” oraz upominki powędrują do najaktywniejszych uczestników, którzy wystartują przynajmniej siedem razy na dowolnym dystansie i w dowolnej konkurencji. Dotyczy to również biegu na dystansie 1000 m. Co więcej, dorośli i dzieci, którzy wystartują we wszystkich zawodach, czyli dziewięć razy, otrzymają „Dużą Rudzką Wiewiórkę”.
Szczegółowe informacje na temat biegu oraz zapisów można znaleźć na stronie www.mosir.rsl.pl