Zwolnienia grupowe w kopalniach PGG. Powodem dramatyczna sytuacja finansowa
W piątek, 13 listopada, zarząd Polskiej Grupy Górniczej poinformował przedstawicieli 13 central związkowych o tym, że planuje rozpocząć grupowe zwolnienia. Pracę mają stracić nie tylko górnicy, będący pracownikami dołowymi, ale również pracownicy powierzchni oraz administracyjno-biurowi. "Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową spółki, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG z przyczyn niedotyczących pracowników", czytamy w piśmie PGG przesłanym do związkowców. Prace ma stracić łącznie 360 osób, w tym 284 pracowników dołowych, 55 pracowników administracyjno-biurowych oraz 21 pracowników powierzchni. Zwolnienia mają rozpocząć się 1 stycznia 2021 roku.
Zwolnienia grupowe w kopalniach PGG. Pracownicy mogą liczyć na odprawy finansowe
W jaki sposób wybrani zostaną pracownicy do zwolnienia? Kryteria są dwa. Pierwsze, podstawowe, mówi o nabyciu uprawnień emerytalnych przed 1 listopada 2020 roku. Drugie, pomocnicze, to brak wpływu rozwiązania umów z wytypowanymi pracownikami na normalne funkcjonowanie danej jednostki organizacyjnej PGG. W rozmowie z portalem nettg.pl, rzecznik PGG Tomasz Głogowski przekazał, że w związku z planowanymi zwolnieniami uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych. - Która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie. Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa - powiedział Głogowski.
Odprawy mają być uzależnione od stażu pracy. "W przypadku pracowników zatrudnionych w PGG krócej niż 2 lata ich wysokość wyniesie jednomiesięczne wynagrodzenie, dla pracowników zatrudnionych w okresie od 2 do 8 lat – dwumiesięczne wynagrodzenie, a dla pracowników zatrudnionych ponad 8 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie", podaje nettg.pl