Test majonezów. Sprawdź, co kryje się w słoiku
Test majonezów. Sprawdź, co kryje się w słoiku
Najlepszy majonez czyli jaki? Sprawdź, co jest w słoiku i wybierz najlepszy
Najlepszy majonez, to taki, który zrobimy sami. Do przygotowania domowego majonezu potrzebujemy jedynie oleju, żółtek, musztardy oraz octu lub soku z cytryny. To podstawowy skład. Jednak jeśli chcemy go doprawić można dodać sól, pieprz i rożnego rodzaju zioła. Niestety przygotowanie domowego majonezu wymaga sporo cierpliwości. Dlatego tak chętnie sięgamy po gotowy produkt ze słoika. Półki sklepowe uginają się od sosów, a każdy z nich – jeśli wierzyć hasłom reklamowym – jest najlepszy, najbardziej kremowy i nic tylko chwytać za łyżkę i dodawać do potraw. Czy na pewno? Składy niektórych "gotowców" mogą przyprawiać o ból głowy, niestety czasami nawet dosłownie. Co powinno znaleźć się w majonezie a czego lepiej unikać? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majnoez. Co powinien mieć w składzie?
Jak już pisaliśmy podstawowy skład majonezu to żółtka i olej. To wersja podstawowa. Dodatki takie, jak: musztarda, sól, pieprz, ocet, sok z cytryny lub zioła wpływają na jego smak. Jedni wolą, gdy majonez jest ostry i charakterny, inni łagodny lub kwaśny. Przygotowując majonez sami sięgamy po sprawdzone składniki. Nie potrzebujemy zagęszczaczy, konserwantów i sztucznych barwników, których używa się w produkcji przemysłowej. Na szczęście są takie produkty, które nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy majonez? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez z pewnośćią nie ma tego składnika. Na co uważać?
Najczęstszym składnikiem gotowych majonezów jest e -385. To sól wapniowo-disodowa EDTA. Dodana do żywności zwiększa trwałość, utrzymuje klarowność produktu, zapobiega utracie zapachu, stabilizuje barwniki, zapobiega zmianom koloru i jełczeniu tłuszczów. E385 spożywany w ilościach dodawanych do żywności jest uważany za nieszkodliwy. Jego nadmierne spożywanie może powodować m.in.: wymioty, biegunkę, skurcze mięśni brzucha, zaburzenia wydalania moczu i wystąpienie krwi w moczu. Lepiej odłożyć słoik na półkę, gdy znajdziesz ten składnik na etykiecie majonezu. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez. Gęsty i kremowy? Za to odpowiadają te składniki
Wybierając najlepszy majonez, który wzbogaci smak naszych potraw zwracamy także uwagę na jego gęstość. Za jego konsystencję odpowiadają żółtka, czasami kucharze dodają także odrobinę ugotowanego ziemniaka, by uzyskać pożądaną konsystencję ale zachować idealny smak. Jednak producenci gotowych majonezów sięgają po inne składniki np. gumę ksantanową - E415. To wielocukier uzyskiwany w wyniku fermentacji cukrów, przede wszystkim pochodzących z kukurydzy, ale także pszenicy czy soi. Może powodować alergie u osób uczulonych na produkt, z którego powstaje, czyli kukurydzę, pszenicę czy soję. Nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Dostarcza sporo błonnika dlatego może powodować wzdęcia. Co jeszcze zagęszcza gotowy majonez? Czego lepiej unikać? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez. Tego unikaj w składzie
Kolejnym składnikiem stosowanym przez producentów majonezu jest guma guar - E412. Pozyskuje się ją z bielma ziaren rośliny Cyamopsis tetragonoloba. Jest naturalnie występującą substancją, zbudowaną przede wszystkim z węglowodanów (polisacharydów). Ze względu na to, że guma guar to błonnik rozpuszczalny, czyli substancja regulująca rytm wypróżnień, znajduje się w środkach zapobiegających zaparciom. Nie jest szkodliwa, ale jeśli majonez smakuje bez tego, to po co dokładać kolejne składniki? Tym bardziej, że guma guar używana jest także jako lepiszcze, zagęszczacz i środek utrwalający do naczyń emaliowanych. Jest także zagęszczaczem elektrolitów w akumulatorach, farbach drukarskich, klejach i pastach. Czego jeszcze lepiej unikać w składzie gotowego majonezu? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez. Wersja light cięższa o szkodliwe dodatki
Często żeby zmniejszyć kaloryczność potraw sięgamy po majonez w wersji light. Jednak bardzo często produkty o niskiej zawartości tłuszczu, zawierają większą ilość wody i wypełniacze, które mają zachować odpowiednią konsystencję i gęstość. Jednym z konserwantów, który najczęściej pojawia się w takim majonezie (choć w wersji pełnotłustej też możemy go znaleźć) jest - E202, czyli sorbinian potasu. Chroni żywność przed przedwczesnym zepsuciem. Hamuje namnażanie pleśni, drożdży i grzybów. Sorbinian potasu jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia. Może jednak powodować alergię. Nie powinno się go stosować w połączeniu z witaminą C, która prowadzi do utleniania sorbinianu potasu, a produkty tego utleniania mogą działać mutagennie i uszkadzać DNA. Co jeszcze może pojawić się w gotowym majonezie i jaki ma wpływ na organizm? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez. Co kryje się w słoiku i jaki ma wpływ na zdrowie?
Kolejnym konserwantem, po który chętnie sięgają producenci majonezów jest benzoesan sodu - E211. Składnik dodany do żywności m.in. hamuje rozwój pleśni i grzybów. Jak każdy związek chemiczny nie jest obojętny dla naszego organizmu. Spożywany w nadmiarze (a to składnik wszechobecny w przetworzonej żywności) podrażnia układ pokarmowy. Powinny go unikać osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka, zespół jelita wrażliwego i inne dolegliwości układu pokarmowego. Podobnie jak sorbinian potasu, benzoesan sodu nie powinien być stosowany z produktami zawierającymi witaminę C. Przekształca się wtedy rakotwórczy benzen. Może również wywołać lub nasilić reakcje alergiczne,a także wzmagać objawy ADHD u dzieci. Co jeszcze może pojawić się w gotowym majonezie i jaki ma wpływ na organizm? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez. Skąd ta barwa?
Bardzo często w składzie majonezu znajdziemy barwinki takie, jak papryka w proszku, curry i inne naturalne składniki. Czasami jednak na etykiecie widnieje np. E171czyli dwutlenku tytanu. Obecność tego składnika w majonezie gwarantuje mu biały kolor. Jednak to substancja bardzo szkodliwa. W wielu krajach zabroniono jej stosowania przy produkcji żywności. Trudno jest ustalić jego dozwoloną dawkę. Widmo jednak, że nanocząstki dwutlenku tytanu mogą powodować uszkodzenia DNA.
Kolejnym barwnikiem, który znajdziemy w majonezie mogą być karoteny - E 160a. Ten barwnik występuje także pod nazwami: mieszanina karotenoidów, beta-karoten. Jest nieszkodliwy dla organizmu. Występują w roślinach o barwie żółtej do pomarańczowej głównie w marchwi, a także w zielonych warzywach i zielonych liściach. Często nazywany jest prowitaminą A. Związki te mogą mieć korzystny wpływ na organizm ludzki, ze względu na działanie przeciwutleniające. Jednak zbyt duże dawki mogą zwiększać ryzyko schorzeń układu krążenia i raka płuc u palaczy. U dzieci duża ilość karotenu powoduje zabarwienie skóry na żółto. Co jeszcze może pojawić się w gotowym majonezie i jaki ma wpływ na organizm? Sprawdź kolejne zdjęcie.
Najlepszy majonez. Skąd ten kwas?
W składzie majonezu oprócz bardzo często znajdziemy także ocet lub sok z cytryny. Nierzadko także kwas/kwasek cytrynowy czyli E 330. Składnik wielu produktów spożywczych, który budzi wiele kontrowersji. Jednak uważa się go za jeden z najbezpieczniejszych dodatków do produktów żywnościowych. Możliwe jest przyjęcie nawet dużych dawek kwasku cytrynowego bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Jego wadą jest sprzyjanie powstawaniu próchnicy. Oprócz tego, spożywanie kwasku cytrynowego razem z niektórymi lekami powoduje nadmierne uwalnianie i wchłanianie pewnych szkodliwych metali.
Najelpszy majonez. Jaja od szczęśliwych kur
Przy wyborze najlepszego majonezu warto sprawdzić także jakość składników. Wielu producentów majonezu wciąż stosuje żółtka jaj od kur z chowu klatkowego. To najtańsza przemysłowa metoda hodowli kur niosek i zarazem najmniej humanitarna. Komisja Europejska zamierza jej całkowicie zakazać do 2027 roku. Na szczęście coraz więcej firm stawia na produkty dobrej jakości z odpowiedzialnych hodowli. Producenci majonezu zaznaczają na etykiecie, że jaja wykorzystane w ich produkcie pochodzą od kur z wolnego wybiegu. Zwierzęta, w przeciwieństwie do tych trzymanych w klatkach, traktowane są z należnym im szacunkiem. Kury w ciągu dnia mogą swobodnie przemieszać się po wyznaczonym dla nich terenie. Dieta kur z wolnego wybiegu może być dodatkowo wzbogacana świeżymi oraz suszonymi ziołami oraz innymi naturalnymi składnikami, dzięki którym jaja są o wiele smaczniejsze. To przekłada się także na smak majonezu.