Andrzejki corocznie wypadają w nocy z 29 na 30 listopada, a więc w tym roku świętować je będziemy w noc z poniedziałku na wtorek. Jest to wieczór wróżb, celebrowany w wigilię świętego Andrzeja. Św. Andrzej był pierwszym z 12 apostołów. Za rozprzestrzenianie nauk o Ewangelii został skazany na śmierć męczeńską. Jest on patronem narodów słowiańskich.
Historii andrzejek poszukuje się w dwóch źródłach. Pierwsza teoria głosi, iż wróżby związane z tym świętem wywodzą się ze starożytnej Grecji. Na takie korzenie wskazuje także etymologia nazwy święta, bowiem Andrzej to greckie Andress (aner- mąż, andros- mężczyzna).
Z kolei odmienna teoria mówi, że andrzejkowe wróżby pochodzą od starogermańskich i celtyckich wierzeń. W tamtejszej kulturze główną rolę pełnił Frey- bóg płodności i urodzaju, deszczu i światła, władający oceanami i wiatrami.
Niegdyś andrzejkowe wróżby stosowane były jedynie w celach matrymonialnych. Święto to obchodziły wówczas jedynie panny. Męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki.
Andrzejki były kiedyś traktowane bardzo poważnie. Wróżby związane z tym świętem odprawiane były indywidualnie, w samotności. Dopiero z biegiem lat celebrowanie andrzejek stało się bardziej społeczną i rozrywkową formą. Współcześnie andrzejki są okazją do niezobowiązującej zabawy, kultywowaną przez przedstawicieli obu płci.