Na Wschodzie bursztynu używa się do pogłębienia medytacji, starożytni magowie radzili nosić go bezpośrednio przy skórze wówczas zachowa się długie życie, zdrowie i urodę. Trzymany pod łóżkiem zapobiega bezsenności i koszmarom sennym. Bursztyn ma chronić przed urokami, klątwami i złymi ludźmi. Moc kamienia została doceniona setki lat temu. Kamień, któremu przypisuje się magiczne właściwości jest używany do pogłębienia medytacji. Już tysiące lat temu magowie radzili nosić prawdziwy bursztyn bezpośrednio przy skórze co miało zapewnić długowieczność oraz urodę. Jakie jeszcze właściwości ma bursztyn?
Jakie właściwości magiczne ma bursztyn?
Bursztyn, jantar amber – kamień który kojarzy nam się z Bałtykiem. Piosenką śpiewaną przez Fasolki oraz sznurami babcinych korali. To ostatnie skojarzenie warto rozwinąć, bo bursztynowe korale mają o wiele większe znaczenie niż tylko zdobienie szyki i dekoltu. Przez radiestetów nazywany jest kamieniem życia. Może dostarczyć naszemu organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych. Bursztyn nazywany jest także kamieniem na zdrowie i sukces. Starożytni uważali, że chroni przed urokami i klątwami, a także przed złymi ludźmi.
Kto powinien nosić bursztyn?Czy noszenie bransoletki z bursztynu przynosi szczęście?
Bursztyn powinien nosić każdy, kto czuje że potrzebuje wsparcia, ochrony i szczęścia. Lub też zwyczajnie podoba mu się tan kamień. Żeby bursztyn działał, jak amulet i miał dobroczynny wpływ na nasze zdrowie powinien bezpośrednio dotykać skóry. Możemy także nosić pojedynczy kamień w kieszeni. Najlepszy będzie nieoszlifowany. Ważne tez by nie było w nim zatopione żadne stworzenie. Po każdym użyciu kamień trzeba rozładować - umyć pod bieżącą letnią wodą. Nie wolno kłaść go na słońcu. Podczas stresującej sytuacji możemy pocierać korale rób bursztynową bransoletkę. Natychmiast poczujemy spokój. Natomiast kadzidło z bursztynu odstrasza złe duchy. Warto więc okadzić nim siebie i mieszkanie by oczyścić atmosferę. W astrologii, bursztyn jest przypisany do znaku Bliźniąt.
Na jakie choroby pomaga bursztyn? Właściwości zdrowotne bursztynu
Współczesna medycyna naturalna przedstawia dowody na dobroczynne działanie bursztynu na nasz organizm. Bursztyn pomaga między innymi na problemy z przemianą materii. Jest pomocny w leczeniu astmy, tarczycy i reumatyzmu. Wspiera odbudowę pola energetyczne organizmu uszkodzone w wyniku przebytych chorób, zanieczyszczonego powietrza, czy nadmiernego stosowania używek (kawa, papierosy, alkohol). Jest także pomocny w medytacji. Mnisi klasztorni zalecali spożywanie bursztynu w formie nalewki na piwie przy bólach brzucha, a na mleku przy chorobach pęcherza. Lekarze arabscy polecali bursztyn przy biegunce i krwotokach. Również Mikołaj Kopernik zalecał bursztynowy proszek na dolegliwości sercowe. Współczesna medycyna wykorzystuje kwas bursztynowy do produkcji maści i kremów na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, owrzodzenia i podrażnienia skóry.
Jak oczyścić bursztyn z negatywnej energii?
Bursztyn przez swoje właściwości magiczne chłonie złą energię dlatego od czasu do czasu trzeba oczyścić kamień. Można go zostawić na noc w wodzie z solą. Innym sposobem jest umycie go pod bieżącą wodą i osuszenie białym ręcznikiem.
Jak poznać bursztyn?
Prawdziwy bursztyn pali się, wydzielając żywiczną woń. Właśnie w ten sposób można odróżnić prawdziwy kamień od sztucznego. Uwaga jednak na kapiącą żywicę, która jest bardzo gorąca.
Gdzie i kiedy szukać bursztynu?
Bursztynu najlepiej szukać nad morzem. Jego Polską stolicą jest Gdańsk, ale bynajmniej nie z powodu licznych stoisk ze sznurami bursztynowych wisiorów. Ogrom możliwości, jaki stwarza sztuka bursztynnicza, oddaje Bursztynowy Ołtarz w Bazylice św. Brygidy. Złoża bursztynu znajdują się również na Kurpiach. Przy Muzeum Kurpiowskim w Wachu można wziąć udział w kopaniu i poławianiu bursztynu, a następnie oszlifować go tradycyjnymi metodami w ramach warsztatów „Obróbka kurpiowska bursztynu”. Bursztynu najlepiej szukać tuż po sztormie; często małe bryłki zaplątują się w wyrzucone przez morze wodorosty. Ale żeby nie było tak łatwo – bursztynu nie znajdziemy na każdej plaży. Najczęściej na brzeg przynoszą go fale na Wyspie Sobieszewskiej, w Mikoszewie, Ustce, Stegnie (gdzie znajduje się też Muzeum Bursztynu) i w Jantarze. W tej ostatniej miejscowości w lipcu lub w sierpniu, po eliminacjach w Sztutowie, Krynicy, Gdyni i na Helu, odbywają się finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynów. W poszukiwaniu bursztynu kluczową rolę odgrywa pora roku. Najlepiej szukać go wiosną i jesienią - wtedy na morzu występuje najwięcej sztormów. Wtedy morze wyrzuca jantar na brzeg. Bursztyn leży między porostami i gałęziami, które sztormowe fale naniosły na piasek.