Czerwone owoce mieniące się w słońcu pośród żółtawo-zielonych liści dla wielu oznaczają nadejście jesieni. Jarzębina jest jadalna, a jagody wykorzystuje się do różnego rodzaju przetworów. Jednak od wieków tej roślinie przypisywano magiczne właściwości. Nasi przodkowie z owoców jarzębiny wróżyli czas siewów. Jeśli były rozmieszczone u góry, prace w polu trzeba było zacząć wcześnie. W wielu mitologiach jarzębina była uważana za drzewo życia. Wierzono, że jest w stanie zatrzymać choroby zesłane przez czarownice. Dla Kaszubów jarzębina była siedliskiem dobrych duchów. Gałązka z tego drzewa miała zapewnić wędrowcom dobrą podróż. Owoce noszone w kieszeni odstraszały złe duchy. Korale z jarzębiny chroniły przed złem oraz nocnymi marami.
Korale z jarzębiny. Nawlecz owoce na nitkę i zawieś nad łóżkiem
Choć korale z jarzębiny kojarzą nam się głównie z zabawą ze szkolnych zajęć, to nasze prababki wierzyły, że owoce nawleczone na nitkę stanowią nie tylko ozdobę ale i skuteczną ochronę przed złem. Noszone na szyi lub zawieszone nad łóżkiem mają takie samo działanie, jak łapacze snów. Rdzenni Amerykanie tworzyli amulety, które miały chronić domowników przed koszmarami. Tak samo jest z koralami z jarzębiny. Według wierzeń naszych przodków, owoce magicznego drzewa zatrzymują złe sny.
NIE PRZEGAP: Czy wrzosy w domu przynoszą pecha? Sprawdź popularne przesądy
Jarzębina. Kiedy zbierać?
Jarzębina jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin. Rośnie zarówno na żyznych glebach jak i na ubogich w składniki mineralne. Doskonale znosi susze oraz nadmierną wilgotność. Przyjmuje się w lasach, zaroślach, parkach, terenach zabudowanych i ogrodach. Kwitnie w maju, owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Liście jarzębiny zbiera się od kwietnia do czerwca. Kwiaty w maju, a owoce po pierwszych przymrozkach.