Jesień

i

Autor: Shutterstock Rytuały na pierwszy dzień jesieni

Zwyczaje i przesądy

Mroczna przepowiednia na równonoc jesienną 2023. Ludowe przesądy i zwyczaje na magiczny czas

2023-09-19 14:22

Co się dzieje w równonoc jesienną? To zależy czy podchodzimy do tematu czysto naukowo, czy jednak otwieramy się na magię, o której mówili nasi przodkowie. Pierwszy dzień astronomicznej jesieni, w którym dzień i noc trwają tyle samo godzin, był dla nich czasem wyjątkowym. Oprawiano wróżby i rytuały, które miały zapewnić pomyślność. Słowianie obchodzili dożynki, Wiccanie do dziś świętują równonoc jesienną jako Sabat Mabon. A według wielu przepowiedni podczas równonocy jesiennej zacierała się granica między światem żywych i umarłych.

Dla Słowian przepowiednia na równonoc jesienną była zawsze taka sama. Był to magiczny czas równowagi między światłością a ciemnością. W astronomii mówimy o równonocy jesiennej, kiedy promienie Słońca równolegle padają na ziemski równik, a nasza gwiazda przechodzi do znaku Wagi. Od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlana niż południowa i tak pozostaje aż do równonocy wiosennej. Chociaż dłuższe dni czekają nas już po przesileniu zimowym.

Co się dzieje w równonoc jesienną? Ludowe przesądy i zwyczaje na magiczny czas

Równonoc jesienna od wieków była kojarzona z magią. Nasi przodkowie wierzyli, że tego dnia spotyka się noc i dzień, dobro i zło, jasność z ciemnością oraz życie i śmierć. To czas, w którym czas pożegnać lato i przywitać zimę. Także dziś, wiele dla wielu osób równonoc jesienna jest symbolem zmian. Magicznym czasem, w którym życie zwalnia, a organizm nabiera sił, by wiosną wzrastać. Podobnie było ze Słowianami, którzy równonoc jesienną wykorzystywali do obrzędów dziękczynnych. Składali ofiary bóstwom urodzaju – Mokoszy, Welesowi czy Świętowitowi. Jednym z głównych obrzędów związanych z równonocą jesienną były dożynki. Dla Słowian święto plonów stanowiło okazję do wyrażenia wdzięczności i radości. Pletli wieńce, tańczyli oraz śpiewali na cześć m.in. Mokoszy – bogini płodności i urodzaju, dzięki której zebrali obfite plony. Ważnym punktem uroczystości były wróżby i zwyczaje, z których wiele przetrwało do dziś. W niektórych gospodarstwach wciąż zostawia się ostatnią kępę zboża. Według wierzeń pas nieściętych plonów ma zapewnić ciągłość urodzajów. W wielu miejscach na świecie do dziś równonoc jesienna to święto nazywane Sabat Mabon. Jego początki wywodzą się od celtyckiego boga młodości i płodności — Maponosa. Składano mu ofiary z ostatnich zbiorów, a życie i światło celebrowano podczas dziękczynnej uczty, na której nie mogło zabraknąć wina. Ołtarz zdobiono żołędziami, gałązkami dębu, sosnowymi szyszkami, kłosami zbóż, źdźbłami pszenicy, owocami i orzechami. Jednak głównym symbolem świętą jest snop żyta. Druga część święta to czas na złapanie równowagi. Tak jak równoważy się dzień i noc, światło i ciemność, tak Mabon służy zgodzie i harmonii oraz zbieraniu sił przed jesiennym wyciszeniem, oraz zimowym uśpieniem.

Mroczna przepowiednia na równonoc jesienną 2023. jak spędzić pierwszy dzień jesieni, by przyciągnąć szczęście?

Choć przepowiednie związane z równonocą jesienną wydają się mroczne, w końcu według wielu wierzeń zaciera się granica między światem żywych i umarłych, to nie ma czego się bać. Równonoc jesienna 2023 może być okazją do złapania oddechu i przygotowań do nadchodzącego czasu jesienno-zimowej stagnacji. Bez względu na to, czy wierzymy w magię tego dnia, czy nie, pierwszy dzień jesieni warto spędzić na świeżym powietrzu. Pójść na spacer po lesie lub parku. Przygotować pyszny posiłek z owoców i warzyw, które kojarzą nam się z tą porą roku. Zastanowić się, co możemy dla siebie zrobić. Być może w naszym życiu są rzeczy, które wymagają odpuszczenia? W tym dniu sprawdzą się także rytuały oczyszczania. Biała świeca i kadzidła z białej szałwii, liścia laurowego lub lawendy.

Kiedy jest jesień 2023? Jesień kalendarzowa i astronomiczna — czy wypadają tego samego dnia?

Czym różni się jesień kalendarzowa i astronomiczna? Im dalej od wakacji, tym częściej pojawiają się takie pytania. Miłośnicy trzeciej pory roku wypatrują już drzew skąpanych w żółciach i czerwieniach. Wiele osób czeka na „złotą polską jesień” oraz spacery, podczas których pod nogami plączą się kasztany i żołędzie, a spadające z drzew liście mienią się pięknymi kolorami. Jesień kalendarzowa wypada zawsze tego samego dnia. Jej data jest stała, natomiast pierwszy dzień astronomicznej jesieni jest zależny od równonocy jesiennej. Kalendarzowa jesień zaczyna się co roku, tego samego dnia, czyli 23 września. W 2023 będzie to sobota. W tym roku astronomiczna jesień rozpocznie się tego samego dnia. Równonoc jesienna zaczyna astronomiczną jesień. Za jej początek przyjmuje się moment, w którym Słońce osiąga tzw. punkt Wagi, znany też jako punkt równonocy jesiennej. Słońce góruje wtedy w zenicie nad równikiem. Od tego momentu będzie krócej oświetlało północną półkulę (dzień staje się krótszy od nocy), a dłużej półkulę południową (dzień dłuższy od nocy). Wtedy jest początek astronomicznej jesieni.

ZOBACZ TEŻ: Przesilenie zimowe to czas boga zaświatów. Duchy i demony mogą wtedy przebywać wśród ludzi. Tak Słowianie świętowali Szczodre Gody

QUIZ. Co przynosi jesień? Przyjemny, ale trudny test. Zestaw pytań, który przeniesie cię w niesamowity klimat złotej polskiej jesieni

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od piosenki. „Idzie lasem Pani Jesień”, a co w koszu niesie?
Nowy "Znachor" bez słynnego cytatu Fronczewskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki