Tajemnicze miejsce mocy w Polsce. Do Krakowa zjeżdżały tłumy, by naładować się energią czakramu. Gdzie jest czakram wawelski i skąd ta legenda?

i

Autor: Agnieszka Morawska Tajemnicze miejsce mocy w Polsce. Do Krakowa zjeżdżały tłumy, by naładować się energią czakramu. Gdzie jest czakram wawelski i skąd ta legenda?

Podróże

Tajemnicze miejsce mocy w Polsce. Do Krakowa zjeżdżały tłumy, by naładować się energią czakramu. Gdzie jest czakram i skąd ta legenda?

2023-05-24 16:00

Miejsca mocy są rzekomo ukryte w całej Polsce, jednak według legendy to właśnie w Krakowie znajduje się czakram o mocy największej. Nazywany gruczołem Ziemi ma zbawienny wpływ na nasz kraj, zasila inne, słabsze „miejsca mocy” w Polsce i ładuje dobrą energią tych, którzy przebywają blisko niego. Gdzie znajduje się legendarny czakram wawelski?

Czakram na Wawelu jest uważany za magiczne miejsce mocy. Choć magicznym można określić sam Wawel, bo zamek i jego wnętrza sprawiają, że czuć ducha historii i nie raz zdarza się, że podczas zwiedzania szczęka z wrażenia opada, to niektórzy w tym miejscu upatrują zupełnie innej magii.

ZOBACZ TEŻ: To jedna z najpiękniejszych i najciekawszych greckich wsyp. Będzie hitem na wakacje 2023

Spis treści

  1. Co to jest czakram wawelski? Dla ezoteryków to miejsce o szczególnej mocy
  2. Czakram na Wawelu. Legenda o miejscu mocy
  3. W którym miejscu jest czakram wawelski? To najbardziej tajemnicze miejsce w Krakowie

Co to jest czakram wawelski? Dla ezoteryków to miejsce o szczególnej mocy

Według popularnego mitu, jeszcze zanim człowiek pojawił się na Ziemi, bóg Sziwa rzucił w różnych kierunkach świata siedem magicznych kamieni a miejsca, w które spadły zaczęły wydobywać z siebie boską energię mającą zbawienny wpływ na ludzi w jej otoczeniu. W jeden z wersji tej opowieści każdy kamień został otoczony dodatkową mocą jednego z ciał niebieskich. Rzymskim miejscem mocy opiekuje się planeta Mars, Delhi patronuje Księżyca, Mekka jest pod pieczą Merkurego, o Jerozolimę troszczy się Słońce, Saturnowy Velehrad na czeskich Morawach otoczony jest przez Saturna, nad Delf w Grecji czuwa Wenus, zaś nad Wawelem – Jowisz. Dla ezoteryków te miejsca są szczególne. Są źródłem pozytywnej energii Wszechświata. Samo przebywanie przez kilka chwil w takim miejscu daje siłę do budowania szczęścia w życiu prywatnym i zawodowym. Pomaga osiągnąć spokój, a nawet wspiera jasnowidzenie. Dzięki energii czakramu można wpłynąć na powodzenie miłosne oraz poprawić zdrowie. Stąd też zwolennicy takiego widzenia świata chętnie odwiedzają Wawel i mimo zakazów dotykają ściany, w której ma znajdować się moc.

Czakram na Wawelu. Legenda o miejscu mocy

Według zwolenników legendy o czakramie wawelskim, kamień mocy na wzgórzu miał umieścić mag Apoloniusz z Tiany, uważany za pośrednika między ludzkością a bogami. Podróżując po całym starożytnym świecie, w wybranych miejscach pozostawiał talizmany, którym wcześniej ofiarował nadprzyrodzone właściwości. Tak powstały Duchowe Ośrodki Mocy. Dowodem na działanie kamienia na Wawelu ma być m.in. przypowieść o synu Mieszka II. Kazimierz, który w przyszłości zyskał przydomek Odnowiciel, zgubił się podczas zabawy. Skuszony światłem wydobywającym się z jaskini podbiegł do niej i usłyszał głos z kamienia nakazujący jemu i następcom osiąść na wzgórzu. Ów kamień miał też zapewnić przyszłego króla, że będzie wielkim władcą a jego państwo odniesie ogromny sukces, tylko pod warunkiem wniesienia swojego domu na wzgórzu Wawelskim. Ponieważ wielka moc płynie z tego miejsca. To samo miał przekazać swoim następcom, a jeśli się sprzeciwią na nich i na kraj spadną wielkie nieszczęścia. I tak wiele lat później Kazimierz przeniósł główną siedzibę z Gniezna do Krakowa. Przez lata królestwo odnosiło sukcesy, których kres nastąpił po przeniesieniu przez Zygmunta III Wazę stolicy do Warszawy.

W którym miejscu jest czakram wawelski? To najbardziej tajemnicze miejsce w Krakowie

Legenda o czakramie wawelskim powstała w dwudziestym wieku. Było t związane z chęcią ratowania zabytków i polskości zaraz po pierwszej wojnie światowej. Jak podaje portal prowadzony przez przewodników po Krakowie – „ciekawikrakowa.pl” - W 1919 ukazał się artykuł w jednej z gazet, gdzie padało chwytliwe hasło: odnaleziono „najstarszy i najświętszejszy kamienia na Wawelu”. A kamieniem tym była… mensa, czyli kamienny blat ołtarza, którego fragment odnaleziono w kaplicy, w absydzie, w północnej części transeptu bazyliki św. Gereona.

Za te archeologiczne odkrycia odpowiedzialny był Adolf Szyszko-Bohusz. Architekt był przekonany, że odnalazł pozostałości po pierwszej katedrze wawelskiej (jak okazało się kilkadziesiąt lat później, był w błędzie). Po pewnym czasie do Krakowa miał przyjechać pewien Hindus, który uznał odkryte przez Szyszko - Bohusza miejsce za „wydzielające życiową energię". Dalszą promocją wawelskiego czakramu na świecie zajęła się Wanda Dynowska. Jak podają krakowscy przewodnicy -barwna i niejednoznaczna postać. Ta zaangażowana politycznie popularyzatorka kultury Indii w Polsce, ale i Polski w Indiach – badaczka kultury hinduskiej, tłumaczka, brylująca w międzynarodowych kręgach ezoteryków. Organizująca w czasie II wojny światowej pomoc w Indiach (dokąd wyemigrowała jeszcze przed wojną) dla Polaków uciekających z ZSRR. To ona zaraziła fascynacją Wawelem zachodnich okultystów. A że szczególnie mocne kontakty łączyły ją właśnie z Indiami, to jej najpewniej zawdzięczamy pierwsze wizyty Hindusów na Wawelu. A krakowianie, widząc tajemniczych gości z dalekiego Orientu, „kręcących się” po podziemiach wawelskich i dyskutujących „o czymś” w nieznanym języku, zaczęli plotkować i snuć domysły. Skutecznie podsycane przez komentujące te wizyty w sensacyjnym tonie, lokalne brukowce… No i się zaczęło! – czytamy na portalu „ciekawikrakowa.pl”.Do dziś na Wawel ściągają ezoterycy i czakramiści, którzy chcą naładować się jego energią. W 2020 ruiny kościoła roku św. Gereona zostały udostępnione turystom.

Zamek Królewski na Wawelu, ruiny kościoła św. Gerona

i

Autor: Agnieszka Morawska Zamek Królewski na Wawelu, ruiny kościoła św. Gerona
Sonda
Wierzysz w czakram wawelski?
Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają