Żołędzie na potencję i długowieczność, a gałązki na ochronę przed złem. Sprawdź magiczne właściwości dębu i poznaj popularne wierzenia oraz przesądy

i

Autor: Mabel Amber, who will one day/Pixabay Żołędzie na potencję i długowieczność, a gałązki na ochronę przed złem. Sprawdź magiczne właściwości dębu i poznaj popularne wierzenia oraz przesądy

Wierzenia i przesądy

Żołędzie na potencję i długowieczność, a gałązki na ochronę przed złem. Sprawdź magiczne właściwości dębu i poznaj popularne wierzenia oraz przesądy

2022-10-25 15:19

Choć wielu kojarzą się głównie z dzieciństwem i tworzeniem ludzików przy użyciu zapałek, to w wierzeniach Słowian i medycynie ludowej żołędzie mają magiczną moc. Zresztą nie tylko owoce dębu ale i samo drzewo było wyjątkowe. Wokół największych dębów ludzie zbierali się na modły i urządzali taneczne korowody. Z żołędzi tworzono talizmany długowieczności i płodności. Jakie jeszcze magiczne właściwości ma dąb? Poznaj popularne wierzenia oraz przesądy.

Dąb, a także jego owoce czyli żołędzie, od wieków były uznawane za magiczne. W wierzeniach Słowian drzewo było centrum wszechświata. O jego magicznych właściwościach krążą legendy. W mitologii słowiańskiej rozłożyste konary wspierały nieboskłon, a korzenie schodziły do najgłębszych podziemi, aż do samej Nawii. Nazywany drzewem Peruna, był najważniejszym pośród innych drzew.

Żołędzie. Magiczne własnościowi owoców dębu pomogą na zwiększenie libido i długowieczność?

Owoce dębu przez swój kształt były symbolem męskości. Dlatego żołędzie noszone w kieszeni stanowiły talizman, który miał wzmacniać potencję. Ale magiczne właściwości żołędzi nie kończyły się na libido. Takie talizmany miały chronić od bólu oraz choroby a przy okazji zapewnić długowieczność. Kilka sztuk umieszczano również przed oknami domów, by w ten sposób ochronić budynek przed piorunami. Dziś żołędzie są wykorzystywane głównie jako karma dla zwierząt ale także do przygotowywania coraz popularniejszej kawy żołędziowej czy mąki.

Dąb. Właściwości magiczne. Popularne wierzenia i przesądy

Dąb od wieków był uważany za magiczne drzewo naznaczone przez samego Peruna. Długowieczne i twarde było symbolem męskości i mądrości. Świętokradztwem było ścięcie dębu. Nie wolno go było rąbać, nawet gdy uschło. Zostawiano je do samodzielnego rozkładu. Jedynie z gałązek, połamanych przez wiatr, tworzono krzyże. Zawieszone w domu miały chronić przed złem. Spalenie kilku suszonych liści wspomagało jasnowidzenie. W medycynie ludowej wierzono, że po zjedzeniu chleba pieczonego w dębowych liściach w człowieka wstępowała nadludzka siła. Wywar z kory tego drzewa pomagał w walce łupieżem, biegunką i hemoroidami. Napar z liści dębu wzmacniał włosy. Do dziś w medycynie i kosmetyce wykorzystuje się własnościowi zdrowotne kory oraz liści dębu. Szczególnie w preparatach regulujących pracę jelit, przyspieszających gojenie się ran, czy przy infekcjach jamy ustnej oraz zapaleniach skóry i zewnętrznych narządów płciowych.

ZOBACZ TEŻ: Czarowna roślina z kuchni. Odpędza pecha i przyciąga szczęście. Poznaj magiczną moc liści laurowych

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Słowianie wierzyli, że w tych kwiatach zaklęte są dusze grzeszników. Do dziś panuje przesąd, że lepiej nie trzymać ich w domu, bo przynoszą pecha. O jakiej rośnie mowa?
Tańczące z promocjami 24.10.22

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki