Pod koniec października 2020 roku zapis 4299 stron, które składają się na 14 książek Olgi Tokarczuk, trafiła do zbiorów tzw. Biblioteki Końca Świata, jak nazywa się Światowe Archiwum Arktyczne (Arctic World Archive) zlokalizowane na norweskiej wyspie Spitsbergen w Arktyce. Ideą powołania Biblioteki Końca Świata była chęć zabezpieczenia światowego dziedzictwa kulturowego przed hipotetycznym masowym kataklizmem. Kolekcja rozrasta się, obejmując wiele różnych form dziedzictwa kulturowego, reprezentujących różne epoki.
Prozę Olgi Tokarczuk zdigitalizowano, a następnie zapisano na specjalistycznej taśmie filmowej o długości 200 m. Zabezpieczone taśmy z danymi przechowywane są w podziemnym magazynie w głębi arktycznej góry. Szacuje się, że przygotowane w taki sposób, przetrwają kolejne tysiąc lat.
- To dane cyfrowe zachowane na taśmach światłoczułych. Zapisujemy dane zasadniczo jako duże kody QR na filmach. Są one jak wyryte w kamieniu - powiedział Rune Bjerkestrand, założyciel norweskiej firmy technologicznej Piql, której zadaniem było stworzyć bibliotekę.
Dzięki staraniom Piql Polska, Fundacji Olgi Tokarczuk i Wydawnictwa Literackiego, można było zachować twórczość Noblistki na wieczność.
– To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki tej analogowej technologii pozostanie ona bezpieczna – mówiła Anna Zaremba-Michalska, prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego (wydawcy Tokarczuk od 2001 roku), które sfinansowało przechowanie depozytu na wieczność w Światowym Archiwum Arktycznym.
W czerwcu 2021 w Światowym Archiwum Arktycznym złożono dzieła innej noblistki – Wisławy Szymborskiej. Polskiej poetki, eseistki, tłumaczki, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ujawnić się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". W depozycie wykonanym na zlecenie Fundacji Wisławy Szymborskiej, sfinansowanym przez Wydawnictwo Znak, znalazły się wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory.
Nie tylko dzieła Noblistów mają szansę na ocalenie. Z technologii zachowywania danych Piql mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, instytucje publiczne czy firmy. Produkcja jednej rolki (120GB) kosztuje 2000 €, najniższe stawki za przechowanie jej w Światowym Archiwum Arktycznym zaczynają się od 2000 €. Można je sprawdzić na stronie https://www.arcticworldarchive.org/
Po dobre książki historyczne zapraszamy na www.wiemiwybieram.pl/harde. Wydawnictwo Harde zaprasza też na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.