Empik

i

Autor: Materiały prasowe Empik

Bestsellery Empiku 2022 rozdane! Statuetki m.in. dla Olgi Tokarczuk, sanah, Dawida Podsiadło i Remigiusza Mroza

Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza, rekordowa, trzecia z rzędu nagroda dla sanah, triumf Olgi Tokarczuk, tytuł Artysty Muzycznego Roku dla Dawida Podsiadło oraz Pisarki Roku dla Weroniki Anny Marczak. Bestsellery Empiku 2022 przypieczętowały sukces twórców najpopularniejszych książek, muzyki, filmów oraz produkcji audio minionego roku. Coroczne nagrody Empiku promują także artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność – w tym roku są to: pisarka Ishbel Szatrawska, wokalista i songwriter Jakub Skorupa oraz reżyser Damian Kocur.

Najpoczytniejsi autorzy

„Empuzjon”, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po przyznanym pisarce Noblu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii Literatura piękna. Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii Kryminał i thriller przyniósł mu „Projekt Riese”. Podczas gali autor nie krył zaskoczenia:

- Moi drodzy, przychodzę tutaj od sześciu lat i za każdym razem byłem nominowany. Nie dostałem wcześniej tej nagrody, a za każdym razem miałem przygotowaną płomienną przemowę... Dzisiaj nie. Dziękuję bardzo! – podsumował Remigiusz Mróz.

Zobacz także: Dzieci urodzone w tym miesiącu to prawdziwi geniusze. W szkole radzą sobie najlepiej. Same piątki i szóstki w dziennikuBestseller w nowej kategorii Young Adult trafił do debiutantki P.S. Herytiery (Pizgacz), która szturmem podbiła polski rynek wydawniczy powieścią „Start a Fire. Runda pierwsza”. Natomiast młodsi czytelnicy oraz ich rodzice docenili Justynę Bednarek i popularny cykl o „skarpetkach”. To już druga statuetka w dorobku autorki, tym razem za „Sekretną historię ludz… skarpetek”. Wśród laureatów nie zabrakło także zagranicznych akcentów – w kategorii Literatura obyczajowa zwyciężyła Amerykanka Colleen Hoover, autorka „It Starts with Us”.

Najchętniej słuchane

Bestsellery Empiku 2022 w Kulturze cyfrowej pokazały, że najbardziej wciągają nas historie trzymające w napięciu. Najchętniej słuchanym Audiobookiem w aplikacji Empik Go okazała się „Czerwona ziemia” Marcina Mellera w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego. 

- Chciałem podziękować wszystkim czytelniczkom, czytelnikom, słuchaczkom i słuchaczom, bo to dzięki wam. (...) Ale najlepsze jest to, że mogę powiedzieć swoim dzieciom: Gucio, mam tę samą nagrodę, co Mata; Basia, mam tę samą nagrodę co sanah. Dzięki! – skomentował ​autor. W kategorii Superprodukcja audio wygrała „Mierzeja” na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich z udziałem Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy i Anny Smołowik. Wśród Podcastów numerem jeden w 2022 roku okazała się seria „Kryminalna historia kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka.sanah nadal niepokonana

Ten wynik bardzo trudno będzie pobić – sanah zdeklasowała konkurencję w kategorii Pop i rock trzeci rok z rzędu! Po Bestsellerach dla „Królowej dram” i „Irenki” przyszedł czas na statuetkę dla „Uczty”. Tym samym artystka ustanowiła nowy rekord plebiscytu. 

- Chciałabym bardzo podziękować wszystkim za tę nagrodę. Dziękuję Empikowi za ogromne wsparcie. Przede wszystkim dziękuję też artystom, którzy zgodzili się ze mną zaśpiewać – niektórzy nawet tutaj są. Jestem wam wdzięczna z całego serducha. Dziękuję też moim kochanym fanom. Troszkę jestem odważniejsza dzięki Wam. To wasza zasługa – cieszyła się sanah. Wśród nagrodzonych nie mogło zabraknąć najgorętszych nazwisk polskiej sceny hip-hopowej. Mata, który na poprzedniej gali odebrał dwie statuetki, triumfuje i teraz. Trasa Mata Tour przyniosła mu wygraną w kategorii Live – bilety na koncerty rapera sprzedały się w aplikacji Going. w mgnieniu oka. Bestseller Empiku 2022 w kategorii Rap i hip-hop trafił natomiast do składu SB Maffija za album „Hotel Maffija 2”.

Najpopularniejsze filmy

Drogę do serc młodszych widzów śpiewająco wywalczyły sobie zwierzaki z „Sing 2”. Nagrodę dla animowanego musicalu w imieniu całej polskiej obsady odebrał Modest Ruciński. Z kolei „Dziewczyny z Dubaju” Marii Sadowskiej były najchętniej wybieranym filmem w kategorii Kino polskie.

Specjalne nagrody od publiczności

Po raz pierwszy w 24-letniej historii nagród Empiku wręczono statuetki dla Artysty Muzycznego i Pisarza Roku. Głosujący w aplikacji Empik przyznali te wyjątkowe wyróżnienia Dawidowi Podsiadło i Weronice Annie Marczak. W ciągu tygodnia oddano prawie 120 tysięcy głosów w obu kategoriach, a walka trwała do ostatnich minut. 

Odkrycia Empiku 2022

Na scenie Bestsellerów Empiku tradycyjnie błyszczeli nie tylko najpopularniejsi twórcy, lecz także młodzi, zdolni artyści, którzy w ubiegłym roku wnieśli do polskiej kultury powiew świeżości i w odważny sposób realizowali swoje wizje artystyczne.

Decyzją jury Odkryciem Empiku 2022 w kategorii Literatura została Ishbel Szatrawska, autorka książki „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Jak podkreśla jeden z jurorów, Michał Nogaś, laureatka „swoją opowieścią o próbie życia na własnych warunkach udowodniła, że świetnie napisany dramat może zaistnieć w literaturze – być zauważony i doceniony”. Muzycznym Odkryciem Empiku 2022 ogłoszono Jakuba Skorupę. Jury zachwycił jego „Zeszyt pierwszy” – „zapis obserwacji zderzających dorosłość i rzeczywistość z piękną wrażliwością”. Natomiast filmowi eksperci docenili Damiana Kocura za jego pełnometrażowy debiut „Chleb i sól”, który odbił się szerokim echem na najważniejszych festiwalach. Jak podkreślali jurorzy, reżyser zaprezentował niezwykły zmysł dokumentalisty i ucho wyczulone na prawdę, głęboko doświadczając widzów.

Muzyczny powrót do przyszłości

Bestsellery Empiku to nie tylko podsumowanie roku w polskiej kulturze, lecz także wielkie widowisko muzyczne. Podczas gali wystąpili tegoroczni laureaci sanah, Dawid Podsiadło i SB Maffija, a także Agnieszka Chylińska, Ralph Kaminski, Katarzyna Nosowska i Tomasz Makowiecki, Mrozu i Vito Bambino, Margaret i Natalia Szroeder. Artystom na scenie głównej towarzyszyła dwudziestoosobowa orkiestra, która przeniosła słuchaczy do lat 70. Całe wydarzenie, wraz z piosenkami, tłumaczone było w streamingu na polski język migowy.

Empik

i

Autor: Materiały prasowe Empik
Empik

i

Autor: Materiały prasowe Empik
Lublin. Budowa dworca metropolitarnego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają