Życie i śmierć na kliknięcie. Znak naszych czasów, gdy to, co realne i wirtualne miesza się i przenika. Gerarda Edlinga, wybitnego specjalistę od czytania mowy ciała – ludzkich gestów, mimiki twarzy – poznajemy w chwili, gdy Horst Zeiger, zamachowiec, który chce być nazywany Kompozytorem, barykaduje się z zakładnikami, organizując coś na kształt igrzysk śmierci. Umożliwia wirtualne uczestnictwo w swoim krwawym show, wybór ofiary pozostawiając widzom skrytym za ekranami komputerów. Jedną z zakładniczek jest chora dziewczynka, której rodzice, w rozpaczliwym wyścigu z czasem, zbierają pieniądze na leczenie. Drugą samotna kobieta, mająca na utrzymaniu dwójkę dzieci. Która z nich przetrwa spotkanie z Kompozytorem? Jak zagłosuje widownia?
Na pytanie dziennikarki, jak sam by postąpił w przypadku podobnego dylematu, Remigiusz Mróz nie dał jednoznacznej odpowiedzi.
– Nie mam pojęcia. Łatwo o tym dyskutować na sucho, kiedy to tylko rozważania akademickie. Sprawa się komplikuje przy pisaniu, czytaniu nawet książki fabularnej, bo tam rzeczywiście wczuwamy się w klimat, historię i ten wybór staje się znacznie bardziej realny. No i powstaje pytanie czy poświęcilibyśmy w ogóle czyjeś życie dla obrony innego życia? Czy zdecydowalibyśmy się usunąć przestępcę zamiast dziecka? To są dylematy chyba nie do końca do rozwiązania, aczkolwiek myślę, że w "Behawioryście" ja podjąłem próbę i czytelnik podejmie próbę – dzielił się przemyśleniami.
Książka, która miała swoją premierę w 2016 roku, okrzyknięta została najlepszą powieścią Mroza. Czy serial jej dorówna? O tym można przekonać się już dziś w serwisie Player.pl. W roli Gerarda Edlinga, tytułowego behawiorysty, wystąpił Robert Więckiewicz. Kompozytora gra Krystian Pesta. Scenariusz na motywach powieści Remigiusza Mroza napisali Bartosz Janiszewski i Maciej Kazula, reżyseruje Łukasz Palkowski. Czy policji i Gerardowi uda się zapobiec morderstwom, pokonać szaleńca? Co stanie się z Kompozytorem i kto tu kogo przechytrzy? Będziecie oglądać kolejne odcinki czy najpierw szybko sięgniecie po książkę?
Remigiusz Mróz jest autorem kilkudziesięciu książek. Laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść pt. Kasacja. Do jego najpopularniejszych powieści można zaliczyć kryminały z serii z komisarzem Frostem, z Joanną Chyłką, z Gerardem Edlingiem. Publikował również pod pseudonimem Ove Løgmansbø. Z wykształcenia jest prawnikiem. "Behawiorysta" to kolejna po "Chyłce" ekranizacja powieści Remigiusza Mroza.
Fanów kryminałów zapraszamy na www.wiemiwybieram.pl/harde, na stronę wydawnictwa www. harde.se.pl/ oraz na facebook.com/hardewydawnictwo i Instagram - @hardewydawnictwo.