Mieszkańcy tzw. Basenu Morza Śródziemnego (Grecja, Włochy, Hiszpania, południe Francji) rzadko zapadają na choroby cywilizacyjne, obce są im zawały, udary czy cukrzyca. Ten fenomen od lat znany jest naukowcom – to sposób odżywiania, dziś określany jako dieta kreteńska (liczne badania dotyczyły głównie mieszkańców Krety) czy, szerzej, śródziemnomorska. Ta właśnie dieta w rankingu ekspertów, publikowanych przez U.S. News &World Report nieustannie zajmuje pierwsze miejsce wśród innych analizowanych diet.
A to, co jemy, ma ogromny wpływ na ryzyko pojawienia się cukrzycy. Żywność mocno przetworzona, bogata w tłuszcze zwierzęce, produkty z białej mąki, słodycze nafaszerowane syropem glukozowo-fruktozowym, który dziś można znaleźć nie tylko w słodyczach, ale w wielu wyrobach – jogurtach, wędlinach, napojach, sprzyja rozwojowi cukrzycy.
Co jeść przy cukrzycy. Przepisy dla diabetyków
Temat diety zgłębia poradnik "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak od Wydawnictwo Harde. "Antycukrzycowa" dieta to dieta bazująca na tej śródziemnomorskiej, a więc bogata w warzywa, rośliny strączkowe (źródło bardzo dobrego białka), produkty zbożowe z pełnego przemiału (błonnik), ziarna, orzechy, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, którą można zastąpić, porównywalnym, jeśli chodzi o wartości odżywcze, naszym rodzimym olejem rzepakowym, również tłoczonym na zimno. Do diety należy wprowadzić ryby, mięso raczej umiarkowanie i nie mięso czerwone. Z produktów mlecznych wskazane są zwłaszcza jogurty naturalne. Ze słodyczy niekoniecznie trzeba rezygnować, ale niech to będzie słodycz pochodząca z owoców (ich spożycie powinno być umiarkowane, zwłaszcza u osób już chorujących na cukrzycę).
Polecany artykuł:
Kuchnia diabetyka naprawdę nie musi być nudna! Koktajle warzywno-owocowe musy owocowe z płatkami owsianymi, na dzień dobry, naleśniki z maki gryczanej ze szpinakiem i czosnkiem, pomidory faszerowane szynką i jajkiem, krem z brokułów czy kalafiora, faszerowana cukinia czy makaron z cukinii z sosem ze świeżych pomidorów, ryba zapiekana z plasterkami cytryny na obiad…Mniam…Prawda, że ślinka cieknie?
A oto przepis na prostą sałatkę śródziemnomorską, którą można przygotowywać na różne sposoby, idealne danie dla chorych na cukrzycę.
Główka sałaty rzymskiej, garść pomidorków koktajlowych, papryka czerwona średniej wielkości, ½ czerwonej cebuli, 100 g sera feta, 10 ciemnych oliwek (najlepiej z pestkami, bo mają więcej aromatu), 2 łyżki oliwy z oliwek, łyżka octu winnego lub balsamicznego, odrobina soli, pieprzu, ząbek czosnku, skórka otarta z cytrynu, świeże lub suszone oregano.
Sałatę umyć, osuszyć, porwać na kawałki, pomidorki przekroić na pół, paprykę i cebulę pokroić w półplasterki. Warzywa ułożyć na talerzu, dodać posiekany czosnek, doprawić sola, pieprzem, oliwą i octem, delikatnie wymieszać. Na wierzchu ułożyć pokruszony ser i oliwki. Posypać posiekanym oregano (suszone wcześniej rozetrzeć w dłoni, by wydobyć aromat). Na koniec skropić oliwą i posypać skórką otarta z cytryny. Podczas jedzenia uważać na pestki!
Jeśli do sałatki dodamy pokrojone w paseczki wcześniej grillowane lub podsmażone na patelni mięso z kurczaka, albo pokrojoną w plasterki np. szynkę z indyka, sałatka może stanowić danie obiadowe lub kolacyjne. Smacznego!
"Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", to druga edycja poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika "Zdrowie". Wydanie zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy dziennikarka medyczna Bożena Stasiak, laureatka Nagrody Zaufania Złoty Otis i Kryształowego Pióra.
Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.