Nie będzie ciepłej wody wody i ogrzewania. Poważna usterka w Gdańsku

i

Autor: dworakfoto/pixabay

Gdańsk z szansą na tytuł Miasta Literatury. Czym są Miasta Kreatywne UNESCO?

2022-01-12 16:43

Znalezienie się na liście Miast Kreatywnych UNESCO to jak zastrzyk najlepszej energii, pozwala czerpać z bogatych doświadczeń innych miast i rozwijać się, realizując projekty partnerskie. Szansę na dołączenie do tego elitarnego grona, otrzymał właśnie Gdańsk. Czym tak naprawdę są Miasta Kreatywne UNESCO?

Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literaturę, muzykę, film, rzemiosło artystyczne i sztukę ludową, wzornictwo, gastronomię oraz sztukę mediów.

Do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO należą obecnie 122 miasta z całego świata, w tym pięć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu, w 2019 Wrocław – w dziedzinie literatury i w 2021 r. Gdynia – w dziedzinie filmu. Teraz szansę – zaproszenie do dołączenia do tego grona otrzymał Gdańsk – w dziedzinie literatury.

Nowa stacja pomiaru czystości powietrza w Gdańsku

Pierwszym Miastem Literatury UNESCO został Edynburg, który ten tytuł w uznaniu dziedzictwa literackiego, żywej współczesności oraz ambitnych planów na przyszłość otrzymał w 2004 roku. Miasta Literatury pracują wspólnie na stworzeniem światowego partnerstwa i literackich połączeń między miastami i państwami. Każde z miast realizuje również swoje lokalne programy.

Do Sieci Miast Literatury UNESCO należą dziś 42 miasta z całego świata. Teraz szansę na dołączenie do tego grona ma Gdańsk. Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. programu Gdańsk Miasto Literatury został Marcin Hamkało, menadżer kultury, nauczyciel akademicki, poeta i literaturoznawca. Hamkało od wielu lat zajmuje się zarządzaniem kulturą m.in. jako dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (do 2006 roku), dyrektor Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (2015-2021) oraz prezes i redaktor Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Upowszechnianie czytelnictwa w naszym mieście jest jednym z najważniejszych zadań kulturalnych Gdańska. Czytanie rozwija wrażliwość, ale i buduje bardziej zaangażowane, lepiej wykształcone społeczeństwo. W konsekwencji umiejętność obcowania z literaturą wpływa na poprawę jakości wielu obszarów życia – mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. W mieście działa już Gdański Program Rozwoju Czytelnictwa, modernizowane są filie biblioteczne, powstają książkomaty. W planach jest wiele działań rozwijających czytelnictwo. Zaproszenie do Sieci Miast Kreatywnych jest też zaproszeniem do planowania z rozmachem. O tytuł Miasta Literatury UNESCO Gdańsk postara się w 2023 roku.

Źródło: unesco.pl/kultura

Sonda
Czy Gdańsk to dobre miasto do życia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki