Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literaturę, muzykę, film, rzemiosło artystyczne i sztukę ludową, wzornictwo, gastronomię oraz sztukę mediów.
Do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO należą obecnie 122 miasta z całego świata, w tym pięć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu, w 2019 Wrocław – w dziedzinie literatury i w 2021 r. Gdynia – w dziedzinie filmu. Teraz szansę – zaproszenie do dołączenia do tego grona otrzymał Gdańsk – w dziedzinie literatury.
Pierwszym Miastem Literatury UNESCO został Edynburg, który ten tytuł w uznaniu dziedzictwa literackiego, żywej współczesności oraz ambitnych planów na przyszłość otrzymał w 2004 roku. Miasta Literatury pracują wspólnie na stworzeniem światowego partnerstwa i literackich połączeń między miastami i państwami. Każde z miast realizuje również swoje lokalne programy.
Do Sieci Miast Literatury UNESCO należą dziś 42 miasta z całego świata. Teraz szansę na dołączenie do tego grona ma Gdańsk. Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. programu Gdańsk Miasto Literatury został Marcin Hamkało, menadżer kultury, nauczyciel akademicki, poeta i literaturoznawca. Hamkało od wielu lat zajmuje się zarządzaniem kulturą m.in. jako dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (do 2006 roku), dyrektor Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (2015-2021) oraz prezes i redaktor Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Upowszechnianie czytelnictwa w naszym mieście jest jednym z najważniejszych zadań kulturalnych Gdańska. Czytanie rozwija wrażliwość, ale i buduje bardziej zaangażowane, lepiej wykształcone społeczeństwo. W konsekwencji umiejętność obcowania z literaturą wpływa na poprawę jakości wielu obszarów życia – mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. W mieście działa już Gdański Program Rozwoju Czytelnictwa, modernizowane są filie biblioteczne, powstają książkomaty. W planach jest wiele działań rozwijających czytelnictwo. Zaproszenie do Sieci Miast Kreatywnych jest też zaproszeniem do planowania z rozmachem. O tytuł Miasta Literatury UNESCO Gdańsk postara się w 2023 roku.
Źródło: unesco.pl/kultura