Miłośnicy powieści historycznych nie powinni ominąć tej pozycji od Wydawnictw Harde. Na pochwałę zasługuje interesująca tematyka, dopracowany i ładny język, a także ciekawy pomysł na narrację w formie pamiętnika młodej dziewczyny, która została sprzedana przez matkę do tytułowego haremu. Alex Vastarix opowiada przygody Sobiepana Zamoyskiego i dziewcząt z magnackiego haremu. Jak przystało na dobrą powieść znajdziemy tu namiętną miłość, odważną erotykę, zaskakujące zakończenie i XVII-wieczne realia. Historia jest bardzo ciekawa i częściowo oparta na faktach. Autor powołuje się na źródła i fakty potwierdzające funkcjonowanie w polskiej historii haremów, które zakładali zamożni magnaci.
„Harem” to doskonale napisana powieść historyczna, która nie tylko portretuje XVII-wieczną Polskę, ale też wprowadza nas w świat rządzony przez mężczyzn, w którym kobiety nie miały zbyt wiele siły sprawczej. Alex Vastarix wykorzystuje splecione rzeczywiste losy spadkobiercy fortuny Zamoyskich i wnuka pierwszego ordynata – Jana zwanego Sobiepanem, i fikcyjnej bohaterki, wiejskiej dziewczyny sprzedanej do magnackiego haremu, by pokazać barwną obyczajowość czasów królowania Jana II Kazimierza Wazy, potopu szwedzkiego i zmagań z turecką potęgą, a także rozkwitu renesansowego miasta idealnego - Zamościa.
Dr hab. Waldemar Bednaruk, współautor i konsultant powieści, zadbał o to, by opisane wydarzenia, również te pomijane w podręcznikach, nie przeczyły historycznej prawdzie.
Mała Józia, córka ubogich włościan z Brzezin, by ratować rodzinę przed śmiercią głodową, zostaje sprzedana do pańskiego haremu, złożonego z prostych dziewek, ubogich szlachcianek i zawodowych ladacznic. Dziewczyna bez wykształcenia i wiedzy o świecie zdobywa pod okiem Egipcjanki Sahiji, niegdyś odaliski w haremie perskiego księcia, ogładę i orientalne umiejętności w zakresie ars amandi. Ogrzewa łoże słynącego z erotycznych podbojów, hulaki i pijanicy Zamoyskiego w przytulnym dworku w Zamościu i w żołnierskim namiocie podczas wojennych wypraw. Idyllę przerywa ślub najpotężniejszego wówczas magnata Rzeczpospolitej z Marią Kazimierą d`Arquien, późniejszą żoną króla Jana III Sobieskiego.
Jak potoczyło się życie Sobiepana - wiadomo. By jednak poznać dalsze losy Józi z Brzezin, trzeba przeczytać spisaną przez pewną młodą doktorantkę - na podstawie nieznanych dotąd zapisków - historię. Świetna, wciągająca i barwna pozycja od Wydawnictwa Harde, którą warto postawić na półce obok „Domu gejsz” - kontynuacji tej bestsellerowej powieści obyczajowo-historycznej. Książkę można kupić w tym miejscu.