Ikona popkultury: Kalina Jędrusik
Przebogaty rozdział o Kalinie Jędrusik znajdziemy w książce „Zachłanne na życie”, w której Sławomir Koper najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce niezwykle barwnie i ze swadą opowiada o życiu artystek w PRLu. Kalina Jędrusik zjawiskowa aktorka i piosenkarka została okrzyknięta jego pierwszą seksbombą. Miała wydatny biust, szczuplutką talię, ogromne oczy. Jędrusik łamała męskie serca, łamała też konwenanse. Im bardziej ludowa władza chciała odwrócić wzrok od wywoływanych przez Kalinę skandali, tym mocniej rosło wokół niej zainteresowanie, tworzyła się legenda. Anegdot z życia aktorki jest wiele. Dostarczało ich choćby życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem i Luckiem, czy też niewyparzony język Kaliny.
– Bo we mnie jest seks – śpiewała Jędrusik. Dziś na ekrany kin wchodzi film pod tym samym tytułem (w reż. Katarzyny Klimkiewicz), opowiadający o niezwykłym życiu artystki. Sławomir Koper w swoich „Zachłannych na życie” wspaniale dopełnia ten obraz naczelnej skandalistki swoich lat. Nie omija najtrudniejszych tematów. Kto chciał zgwałcić artystkę? Co znalazło się na notatce Milicji Obywatelskiej, do której dotarł autor? Polecamy i seans, i książkę, Można ją kupić tutaj.
Król disco polo: Zenek Martyniuk
Jan Hryniak przeniósł na ekran biograficzną książkę „Życie to są chwile”, Martyny Rokity opowiadającą o drodze Zenona Martyniuka z grupy Akcent, chłopaka z maleńkiej podlaskiej wsi, do wielkiego sukcesu. „To książka o tym, jak rodziła się legenda króla disco polo”, możemy przeczytać na okładce. Zenek spełnił swoje nastoletnie marzenie o tym, by śpiewać i bawić ludzi. Nawet jeśli nie każdy ceni ten rodzaj muzyki, to cenić trzeba siłę i upór Martyniuka w dążeniu do celu. Jego nazwisko zna dziś w Polsce każdy. Film do obejrzenia w serwisach VOD.
Seksualność wyzwolona: Michalina Wisłocka
Książkę „Sztuka kochania” znają w większości polskich domów. Rozeszła się w nakładzie siedmiu milionów egzemplarzy. Film „Sztuka kochania, czyli historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej tylko w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania przyciągnął do kin 250 tysięcy widzów, to pokazuje potencjał biografii Wisłockiej. Najsłynniejszej polskiej seksuolożki, która wbrew komunistycznym władzom wydała swoją przełomową książkę o seksie i miłości. Zrewolucjonizowała tym samym myślenie o seksualności. Odarła je z pruderii. Wisłocka napisała też: „Sztukę kochania - w 20 lat później” (1988), „Sztukę kochania - witamina M” (1989), oraz „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”. W tej ostatniej książce znalazły się fragmenty pamiętników i listy. Film o Michalinie Wisłockiej do obejrzenia w serwisach VOD.
Filmy na podstawie książek cieszą się uznaniem wśród publiczności, ale nic nie zastąpi niespiesznej lektury. Jeśli już szykujecie się na seans filmu o Kalinie Jędrusik, sięgnijcie też koniecznie po książkę „Zachłanne na życie”, Sławomira Kopra. Można ją kupić tutaj.
Poza Kaliną Jędrusik, autor przedstawia sylwetki trzech innych bohaterek: Agnieszki Osieckiej, Małgorzaty Braunek, Elżbiety Czyżewskiej.