Piotr Jacoń

i

Autor: Instagram

Mówił: "wolę mieć żywą córkę niż martwego syna". Dostał nagrodę

2021-12-30 12:42

Dziennikarz TVN ma transpłciową córkę. Piotr Jacoń napisał książkę "My, trans", w której odsłania świat "tęczowych rodzin". Spodziewał się hejtu. Trudno uwierzyć w to, co go właśnie spotkało.

Zaczęło się od wywiadu dla "Repliki", jedynego magazynu LGBTIA w Polsce, na którego łamach Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, po raz pierwszy opowiedział o tym, że ma transpłciową córkę. Chwilę później ukazał się też telewizyjny reportaż dziennikarza, w którym padło szeroko cytowane zdanie: - Wolę mieć żywą córkę niż martwego syna.

"Wszystko o moim dziecku", to opowieści "tęczowych rodziców" o dysforii, depresji i próbach samobójczych ich dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy i przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość. Opowieści przepełnione jednak przede wszystkim miłością. O swoim życiu opowiedzieli między innymi motornicza, nauczycielka, rolnik czy górnik. Są z dużych miast i małych miasteczek. Z Polski i spoza niej. Piotr Jacoń został finalistą nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego właśnie za reportaż "Wszystko o moim dziecku". Pracę nad nim nazwał swoją terapią. W listopadzie br. ukazała się książka "My, trans", w której dziennikarz rozmawia z osobami transpłciowymi, a także z ich rodzicami, psychologiem, adwokatem, aktywistką i księdzem.

Uwiodła Chaplina i Valentino. Pola Negri - polska królowa Hollywood | Historia z Koprem

- Moje wychodzenie z szafy było możliwe, bo rodzinnie zdecydowaliśmy, że uchylamy te drzwi. Bycie rodzicem transpłciowej Wiktorii jest takim coming outem rodzinnym. To by nie było możliwe, gdybyśmy razem o tym nie rozmawiali - powiedział Piotr Jacoń w Dzień Dobry TVN. I dodał:

 - Nie zrobiłbym niczego inaczej, ale może szybciej. Cieszę się, że zrobiliśmy to mocno i zasadniczo. To wychodzenie z szafy odbyło się na moich własnych warunkach. Uczę się myślenia o mojej córce na nowo. Nie jest inną córką, tylko nową córką. Jest wyjątkową córką. O tej wyjątkowości chciałbym opowiadać. [...] Nic, co się dzieje publicznie, nie dzieje się bez wiedzy i przyzwolenia Wiktorii.

Za swoje działania poświęcone problematyce funkcjonowania osób transpłciowych w społeczeństwie Piotr Jacoń otrzymał właśnie Pozytywkę Dzień Dobry TVN. Na jego kandydaturę oddano aż 94 procent głosów. Pozytywka przyznawana jest przez stację od 2017 roku. To wyróżnienie dla osób, które swoją energią, pasją i optymizmem dzielą się z innymi, wywołując uśmiech na twarzy.

Rzeczywistość osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce nie należy do prostych. Narażeni na niezrozumienie, odrzucenie, często stygmatyzowani. Dzięki takim osobom, jak Piotr Jacoń i jego rodzina jesteśmy o krok dalej na drodze do zrozumienia, wzajemnej akceptacji. Czy Polaków ten temat obchodzi? – książka "My, trans" miała już trzy dodruki.

Sonda
Czy osoby LGBT są w Polsce dyskryminowane?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają