Janusz Szostak był autorem wielu ważnych książek, w których odważnie poruszał m.in. wątki kryminalne. Szostak był również wydawcą magazynu kryminalnego "Reporter". Kierował działami sensacji oraz reportażu w "Expressie Wieczornym", gdzie zajmował się głównie przestępczością zorganizowaną w Polsce. Książki jego autorstwa to zawsze mocna lektura. Wspominając pisarza, warto sięgnąć po te tytuły: "Co się stało z Iwoną Wieczorek?", "Kto zabił Iwonę Wieczorek?", "Gangsterskie egzekucje", "Słowik. Skazany na bycie gangsterem", "Urwane ślady" oraz "Komando śmierci".
Co się stało z Iwoną Wieczorek?
Tajemnicze zaginięcie, którym żyła cała Polska. 19-letnia Iwona Wieczorek ostatni raz była widziana w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku w Gdańsku. W poszukiwania - oprócz policji - zaangażowali się jasnowidze, detektywi, rodzina i znajomi dziewczyny. Wielokrotnie obejrzano nagrania z monitoringu, przesłuchono setki swiadków, przeszukano okolicę. Bez skutku. Janusz Szostak jako jedyny dziennikarz zapoznał się z całością akt sprawy. Niezwykle drobiazgowo przeprowadził własne śledztwo, przeanalizował wszystkie zeznania, dotarł do nowych faktów i świadków. Krok po kroku bezstronnie, konsekwentnie i wnikliwie sprawdził każdy trop.
Co stało się z Iwoną? Czy uprowadził ją gang sutenerów, czy stała się ofiarą samotnego mordercy? A może kłamie ktoś z jej najbliższego otoczenia? Mnożą się pytania, wątki i podejrzenia. Szostak bada je i weryfikuje. Ślady stają się coraz bardziej wyraźne. Wszystko wskazuje na to, że sprawca pojawia się już w pierwszym rozdziale. Książka „Co się stało z Iwoną Wieczorek?” do kupienia Tutaj.
Kto zabił Iwonę Wieczorek?
Druga książka Janusza Szostaka o najgłośniejszym zaginięciu w Polsce. Dziennikarz od lat prowadzi wnikliwe śledztwo odsłaniając nieznane, niekiedy szokujące wątki tej tragicznej historii oraz prowadzi poszukiwania zaginionej 19-latki.
W pierwszym książkowym reportażu „Co się stało z Iwoną Wieczorek” autor zamknął wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego jesienią 2018 roku. Od tego czasu w tej sprawie pojawiły się nowe, zaskakujące kwestie, fakty oraz wątki, które Szostak ujawnia po raz pierwszy w tej książce. Między innymi wskazuje tropy, które prowadzą do morderców 19-latki. Autor zdradza również, kto i dlaczego chroni sprawców i kto od początku wiedział o tym, co stało się z młodą gdańszczanką. Wyjaśnia, dlaczego ta zbrodnia jest tak trudna do wyjaśnienia i komu zależy, byśmy nigdy nie poznali prawdy.
Jednak, jak twierdzi Szostak, ta mroczna historia zmierza do finału, który zaskoczy wiele osób. Także czytelników tej książki, i to już od pierwszych jej stron.
Książka „Kto zabił Iwonę Wieczorek” zawierająca wiele niepublikowanych dotąd dokumentów oraz fotografii, do kupienia Tutaj.
Gangsterskie egzekucje
Odkrywamy nowe fakty niewyjaśnionych zbrodni. Kulisy głośnych, niewyjaśnionych egzekucji gangsterskich na terenie Warszawy, do których dochodziło w latach 90. oraz na początku XXI wieku. Współautorem jest uczestnik oraz świadek niektórych opisywanych zdarzeń. Od młodości zajmował się handlem bronią, która trafiała do rąk polskich kilerów i była wykorzystywana później w wielu zbrodniach. Po raz pierwszy o polskiej mafii w historii, jak o włoskich porachunkach. Książka „Gangsterskie egzekucje” do kupienia Tutaj.
Słowik. Skazany na bycie gangsterem
Andrzej Z. „Słowik”, to legendarna postać polskiego świat przestępczego. Uznawany za najbardziej niebezpiecznego spośród liderów „Pruszkowa”, jednocześnie uchodził za jednego z najbardziej inteligentnych członków tej grupy. Andrzej Z. to skarbnica wiedzy o polskim świecie przestępczym, gdyż był na samym jego szczycie. To jeden z nielicznych bossów „Pruszkowa”, który nie udzielał jakichkolwiek wypowiedzi dziennikarzom. Zawsze unikał rozgłosu medialnego. Po raz pierwszy zgodził się na szczerą rozmowę z Januszem Szostakiem, która stanowi oś tej książki. O „Słowiku” opowiadają też inni. Ta książka rzuca także nowe światło na wiele niewyjaśnionych przestępstw i zbrodni popełnionych w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. To prawdziwa historia jednej z najsłynniejszych postaci „Pruszkowa”. Książka „Słowik. Skazany na bycie gangsterem” do kupienia Tutaj.
Urwane ślady
Zaginął, wyszła z domu, znaki szczególne, miała na sobie – codziennie widujemy takie ogłoszenia. Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, bo przecież nie dotyczą nas. Jednak wystarczy chwila, by nasze spokojne dotąd życie nagle wywróciło się do góry nogami.Wydawałoby się, że w czasach wszechobecnego monitoringu i smartfonów tropionych przez stacje przekaźnikowe zjawisko zaginięć w ogóle nie ma prawa bytu. A jednak z policyjnych danych wynika, że rocznie znika w Polsce około 20 tys. osób.
To także niewyobrażalna tragedia rodzin, które latami czekają na swoich najbliższych. Bez jakiejkolwiek informacji. Bez nadziei. Pozostawione same sobie. Niestety, sporo zaniedbań ma na swoim koncie policja, która często bagatelizuje problem. Najważniejszy jest tu czas. Nikt bowiem nie ginie bez śladu. Ślady są zawsze, tylko czasami gwałtownie się urywają… Książka „Urwane ślady” do kupienia Tutaj.
Komando śmierci
Po upadku "Pruszkowa" i "Wołomina". Gangsterską Polską niepodzielnie zawładnął " Mokotów"- ostatnia w kraju organizacja przestępcza o znamionach mafijnych. O tym komandzie śmierci wciąż boi się mówić nawet policja. Książka „Komando śmierci” do kupienia Tutaj.
Więzienny świat
Janusz Szostak spędził setki godzin na rozmowach ze skazanymi. W efekcie powstał zbiór kilkudziesięciu historii osób opisujący świat za kratami. Nie jest to laurka wystawiona polskiemu więziennictwu, ani pean na cześć przodowników pracy penitencjarnej.
To brutalny obraz polskich więzień i aresztów, gdzie przemoc, przemyt, gwałty, korupcja, kradzieże i wszelkie inne formy łamania prawa są niemal codziennością. Przestępcza działalność to jednak nie zawsze domena osadzonych, ale często więziennego personelu. To reportaż z miejsc, do których większość z nas raczej nie trafi. A na pewno nie chcielibyśmy tam trafić. Za kratami można kupić wszystko: narkotyki, alkohol, seks, a nawet wolność. Ale i stracić życie. Rozmówcy Janusza Szostaka opowiadają o więziennej rzeczywistości – bez cenzury. Książka „Więzienny świat” do kupienia Tutaj.
„Więzienny świat” miał swoją premierę 1 grudnia. To ostatnia wydana książka poczytnego autora. Żegnamy go, wyrażając swój podziw dla jego pracy. Z kolekcją książek Janusza Szostaka na półce. Skompletujcie swoją.