Wszyscy znamy naukowe i literackie osiągnięcia zdobywców Nobla, ale czy wiemy jakimi byli ludźmi? Jakie było ich życie? Sławomir Koper, historyk i publicysta, w swojej książce w niezwykle barwny sposób portretuje polskich noblistów przez pryzmat prywatnego życia. Przytacza ciekawostki, często nieznane fakty czy ukrywane skandale, o których nie przeczytamy w podręcznikach. Dzięki temu wybitni naukowcy i literaci zyskują na autentyczności i stają się bardziej zrozumiali. W książce poznajemy życie Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz Józefa Rotblata.
Z lektury „Nobliści skandaliści” od Wydawnictwa Harde dowiemy się, z kim romansowała Maria Skłodowska-Curie i dlaczego omal nie cofnięto decyzji o przyznaniu jej po raz drugi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
Drugim polskim noblistą opisanym w książce jest Henryk Sienkiewicz, który światową sławę zyskał dzięki "Quo vadis". Powieść, przetłumaczona na kilka języków, stała się jedną z najbardziej poczytnych na przełomie XIX i XX wieku. W książce Sławomira Kopra poznajemy Henryka Sienkiewicza, który prowadził bogate życie uczuciowe, uwielbiał kobiety i ulegał wiele razy zauroczeniu, mimo że sam nie potrafił skonsumować swojego małżeństwa podczas podróży poślubnej. Koper opowiada m.in. o jego szalonej miłości do pięknej Heleny Modrzejewskiej.
Kolejny polski noblista - Władysław Reymont – również prowadził ciekawe życie i imał się wielu zajęć. Sławomir Koper opisuje, że był czeladnikiem krawieckim, aktorem w wędrownych trupach teatralnych, robotnikiem kolejowym, a nawet medium na seansach spirytystycznych… Aby móc poświęcić się literaturze, sfałszował oświadczenie lekarskie, dzięki któremu dostał dużą kwotę odszkodowania.
W książce „Nobliści skandaliści”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde, przeczytamy też ciekawe historie o polskich poetach - Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu. Sławomir Koper opowiada o miłościach i namiętnościach poety, a także jego rodzinnych dramatach związanych choćby z chorobą syna. Książkę można kupić w tym miejscu.