To pierwszy polski reportaż i prawdopodobnie pierwsza polska książka sprzedana bezpośrednio do Hollywood. Pisarz Witold Szabłowski pochwalił się przez media społecznościowe, że jego książka „Jak nakarmić dyktatora” zostanie zekranizowana przez firmę producencką należącą do popularnego aktora Chaninga Tatuma.
– Niektórzy z Was już wiedzą, ale ja dopiero teraz mogę to powiedzieć publicznie. Opcje do mojej książki kupiła firma amerykańskiego aktora Channinga Tatuma, „Free Assiociations”. To wymarzona sytuacja, bo wszystkie duże firmy, w stylu Netlixa czy HBO, wolą kupować u ludzi, których znają i którzy już „dowieźli” duże produkcje, a Tatum "dowiózł" i to wiele razy. Razem z Maciejem Musiałem jesteśmy koproducentami, a ja dodatkowo - współscenarzystą. Mam nadzieję, że na końcu tej przygody powstanie serial fabularny na podstawie prawdziwych opowieści z mojej książki.
I dodał: – To pierwszy polski reportaż i prawdopodobnie pierwsza polska książka (poprawcie mnie, jeśli się mylę) sprzedana bezpośrednio do Hollywood
O czym pisał Szabłowski? O tym, co bulgotało w garnkach, kiedy ważyły się losy świata. Co dostrzegli kątem oka kucharze, którzy wtedy pilnowali, by nie przypalił się ryż, nie wykipiało mleko, nie zwęglił się kotlet albo nie ulała woda z kartofli? Co zjadł Saddam Husajn, gdy już wydał rozkaz, by zagazować dziesiątki tysięcy Kurdów? A co jadł Pol Pot w czasie, gdy niemal dwa miliony Khmerów umierały z głodu? I wreszcie: czy jedzenie wpływało na ich politykę? A może któryś z kucharzy, korzystając z magii, jaka towarzyszy jedzeniu, też zaczął na nią wpływać? Szabłowski przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husajna i innych satrapów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi; niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską.
Serial kręcony na podstawie „Jak nakarmić dyktatora” ma być fabularną opowieścią o kucharzu, który – wbrew własnej woli – zaczyna pracować dla krwawego dyktatora. Jego losy wzorowane będą na prawdziwych opowieściach pięciu kucharzy dyktatorów zebranych i opisanych przez Witolda Szabłowskiego. W 2021 książka otrzymała w Paryżu tzw kulinarnego Oscara, nagrodę Gourmand Cookbook Award. Gratulujemy i czekamy na ekranizację!