Psycholog i trener umiejętności psychospołecznych Klaudia Klukowska nie ma wątpliwości: Ukradkowe telefony, zapach obcych perfum i odcisk szminki na kołnierzyku koszuli – to już bardzo wyraźne sygnały, po których zapala się lampka alarmowa. Jednak są też subtelniejsze oznaki, że dzieje się coś nie tak.
Zdrada to duża zmiana, a zmiany pociągają konsekwencje również na poziomie codziennego funkcjonowania. Jeśli twój partner, z którym do tej pory dogadywałaś się bez problemu, nagle zaczyna być zirytowany, unika rozmów, odsuwa się i buduje dystans, to sygnał, że w związku dzieje się coś złego. Zdarza się także, że partner, który ma coś za uszami, stara się to ukryć, a nawet...wynagrodzić. Zaczyna bez okazji obdarowywać cię kwiatami, bardziej adoruje, rozmawia czy sam proponuje wspólne wyjście na zakupy, na które do tej pory miał reakcje wręcz alergiczną.
Jeśli widzisz, że w waszej relacji coś ewidentnie się zmieniło, warto to skonfrontować z partnerem. Nie wylewaj na niego od razu morza wyrzutów, nie atakuj, nie oskarżaj. To przyniesie wręcz odwrotny skutek, bo włączy u niego reakcje obronne, z kontratakiem włącznie. Zamiast tego porozmawiaj na spokojnie. Powiedz o swoich spostrzeżeniach – zaznacz, jak się czujesz i jakie w związku z tym żywisz obawy. Niekoniecznie prawdziwym musi być najczarniejszy scenariusz. Czasem zmiana w zachowaniu może mieć zupełnie inne przyczyny, niż nam się wydaje. Może się np. okazać, że rozdrażnienie partnera wynika z problemów w pracy.
O zdradzie pisze Natasza Socha w swojej najnowszej, pełnej humoru powieści detektywistycznej "Zemsta. Agencja rozbitych serc". Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.