Ryszard Kukliński poinformował Amerykanów o planach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Porucznik Jerzy Kaczmarek pod przykryciem szpiegował Polaków w Niemczech. Jezuita Tomasz Turowski szukał luk w ochronie Jana Pawła II. Olimpijczyk Jerzy Pawłowski, szablista wszech czasów, był donosicielem ze skłonnością do oszustw finansowych. Marian Zacharski zbierał informacje o tajemnicach armii USA. W szeregach kontrwywiadu działał też doskonale poinformowany oficer Jerzy Sumiński, którego przejście na stronę CIA sparaliżowało działania polskich służb w większości zachodnich państw. A kariera wywiadowcza kapitana Andrzeja Czechowicza okazała się największą mistyfikacją okresu komuny.
Bohaterowie i szuje, ideowcy i pozbawieni moralności chciwcy. Portrety agentów wywiadu działających w Polsce w PRL-u Sławomir Koper kreśli z właściwym sobie dystanse i uszczypliwym poczuciem humoru. A na okładce najsłynniejszy serialowy szpieg PRL-u: Hans Kloss, czyli J-23.
Sławomir Koper. Najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i prawie osiemdziesięciu książek Ekspert radiowy i telewizyjny, autor scenariuszy seriali dokumentalnych (Polscy szpiedzy, Polska z góry: zamki, dworki, pałace). Za popularyzację historii otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. Do swojej przebojowej kolekcji o czasach PRL (Słynne pary, Żony i kochanki władzy, Po godzinach, Życie towarzyskie elit, Kartki z kalendarza) autor dodaje teraz kolejny tytuł.
Książka „PRL. Wielcy szpiedzy” Sławomira Kopra dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na vivelo.pl, jak też w wersji e-book m.in. na empik, virtualo, woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Premiera 14 lutego.