Przepis na chałkę od szefa kuchni z prostym instruktażem na jej wykonanie to może być dobry początek przygody z pieczeniem i gotowaniem w ogóle. Tym bardziej że w książce „Szabasowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania” znajdziemy także pomysły na to, co jeszcze można z tego pieczywa przygotować.
Szabasowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania – Marc Grossman [Recenzja książki]
„Szabasowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania” wydawnictwo Znak Koncept, to nietypowy przewodnik po żydowskiej kuchni. Marc Grossman sam przyznaje, że w tej książce podaje koszerne przepisy „osiadłego w Paryżu nowojorskiego Żyda, wnuka rosyjskich imigrantów, który dorastając, jadł wiele azjatyckich potraw”. Szef kuchni, który prowadzi kilka restauracji w Paryżu, dzieli się tutaj przepisami na dania, które kojarzą się z typową kuchnią żydowską, czyli wspomnianą już chałką, cymesem, czy gefilte fish. Jednak wśród receptur na typowe dania szabasowe i inne żydowskie święta są także dania, które autor uwielbia i które łączą się z ideą rodzinnego spotkania podczas wspólnego posiłku. Dlatego Marc Grossman podaje przepis m.in. na Moo Shu, czyli mandaryńskie naleśniki z dodatkami, które podczas posiłku każdy nakłada sobie sam, tworząc wyjątkową kompozycję ulubionych smaków. Znajdziemy tu także przepis na tatrę cytrynową z paryskiej kawiarni Shakespeare and Company, zupę krem z sałaty rzymskiej, cynamonki z chałwą, pączki kukurydziane, sajgonki z truskawkami czy lody na patyku. Każdy z nich niesie za sobą jakąś historię, czasami związaną z żydowską tradycją lub z jakimś wydarzeniem z życia autora. W wielu przypadkach szef kuchni podaje także alternatywną recepturę dla wegan i wegetarian. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy kuchni szabatowej. Znajdziemy tu przepisy na kolacje, desery i dania na dzień po szabacie. Druga część zawiera receptury na pozostałe dni i święta. Tutaj również znajdują się trzy podrozdziały zawierające pomysły na: śniadania, obiady lub kolacje i desery. Przepisy są opisane prostym i zrozumiałym językiem. Są tu także wskazówki, które mogą znacznie ułatwić przygotowanie dania. W książce znajdują się także zdjęcia potraw wykonane przez autora.
Przepis na chałkę Marca Grossmana z książki „Szabasowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania”
Chałka ma znaczące miejsce w kuchni żydowskiej. Była wypiekana już w średniowieczu, niegdyś tylko na szabat. To chałka bardziej wytrawna niż ta, którą możemy kupić w większości naszych piekarni. Ta słodka z kruszonką w żydowskiej kuchni pojawia się raczej podczas Chanuki i jest przysmakiem dla najmłodszych. W książce „Szabasowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania” wydawnictwo Znak Koncept, Marc Grossman podaje prosty przepis na przygotowanie szabatowej chałki, znajdziesz go poniżej.
ZOBACZ TEŻ: Jak smakuje Lwów? Recenzja książki „Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję”