Cukrzyca typu 2: dieta i ćwiczenia to sposób na cukier w normie i szczupłą sylwetkę

i

Autor: Photos.com Jedz posiłki małe, ale często NAJWIĘKSZYM SPRZYMIERZEŃCEM OTYŁOŚCI I CUKRZYCY JEST... GŁÓD . Gdy po 4 godzinach niejedzenia zasiądziesz do obfitego posiłku, insulina nie da rady przetransportować całego dostarczonego cukru do komórek. Będzie on krążył we krwi, natomiast nadmiar tłuszczu trafi do tkanki tłuszczowej. Dlatego dietetycy zalecają 5–6 małych posiłków o stałych porach. Efekty zauważysz już po 2 tygodniach

Słuchaj, co mówi twoje ciało. Poznaj objawy cukrzycy!

2022-02-14 15:34

Nawet przy dobrej kontroli cukrzycy może się zdarzyć, że coś przeoczysz, zbagatelizujesz sygnały, jakie wysyła ci organizm. "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", to druga edycja poradnika Izy Radeckiej, zaktualizowana i rozszerzona o najnowszą wiedzę przez nagradzaną dziennikarkę medyczną, Bożenę Stasiak. Przeczytaj i czuj się bezpiecznie.

Zaczynasz widzieć mniej ostro? Myślisz – może za długo siedziałeś przy komputerze. Pęka skóra na piętach? Może za długo stałeś pod prysznicem i skóra za bardzo się wysuszyła. Dziąsła stały się bardziej czerwone i podczas mycia zębów odczuwasz ból? Może trzeba zmienić szczoteczkę.

To może być cukrzyca, poznaj objawy tej choroby

Tymczasem to mogą, choć nie muszą, być objawy, że twoja cukrzyca jednak nie jest tak dobrze prowadzona, jak być powinna. Albo, jeśli jeszcze nie masz cukrzycy, może to już być stan przedcukrzycowy. Absolutnie tego typu sygnałów nie wolno bagatelizować. Symptomy nadmiaru cukru we krwi mogą być liczne, gdyż cukrzyca atakuje wiele narządów. I tak:

Zaburzenia czucia, mrowienie skóry, bezprzyczynowe napady niekreślonego bólu lub zniesienie odczuwania bólu może być neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenia włókien nerwowych. Jeśli uszkodzeniu ulegną nerwy obwodowe, chorzy odczuwają mrowienie w stopach lub dłoniach.

Jak cukrzyca może działać na stan z jamy ustnej? Jak stan jamy ustnej może działać na cukrzycę? - wyjaśnia Sylwia Drobik, manager SPLAT Global

Cukrzyca utrudnia gojenie się ran, co sprzyja zakażeniom, owrzodzeniom. Stąd tylko krok do powstania tzw. stopy cukrzycowej, schorzenia, które, jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenia, może zakończyć się amputacją kończyny. Zespół stopy cukrzycowej dotyka aż 30 proc. diabetyków. O tym, że tak może być, świadczy ból nóg, nasilający się w nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami, uczucie mrowienia i kłucia w nodze, łuszczenie i wysuszanie się skóry stóp, pojawienie się na stopie licznych pęknięć, z czasem zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku.

Neuropatie mogą przybierać formę pokarmową, która przejawia się biegunkami, nudnościami, wymiotami. Z kolei uszkodzenie nerwów kontrolujących pęcherz moczowy sprawia, że chory nie odczuwa parcia, a więc nie wie, kiedy jego pęcherz jest wypełniony.

Symptomem niewydolności nerek, będącym jednym z powikłań cukrzycowych, jest puchnięcie stóp, skoki ciśnienia, pogorszenie wzroku, wymioty, nocne biegunki. Obniżenie popędu seksualnego to również jeden z objawów cukrzycy. Ta choroba może upośledzać sprawność seksualną mężczyzny na tyle, że nie będzie on mógł odbyć stosunku. U cukrzyków 3 – 4 razy częściej obserwuje się zaburzenia erekcji niż u zdrowych mężczyzn.

Zmorą diabetyków są zakażenia grzybami, drożdżakami i mają one o wiele poważniejszy przebieg niż u osób, u których poziom cukru jest w normie. Do najczęstszych zakażeń grzybiczych należą grzybicze zapalenia skóry, paznokci, ale też jamy ustnej, narządów płciowych, dróg moczowych.

Skóra diabetyka jest nadwrażliwa, ma skłonności do maceracji, tworzenia się wysięków, jest też mniej odporna na zranienia, otarcia, zakażenia, wysoką i niską temperaturę, na promieniowanie słoneczne. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać, stosując odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Specjalnych preparatów wymaga również pielęgnacja jamy ustnej, gdyż diabetycy są o wiele częściej narażeni na stany zapalne w tym miejscu niż osoby nie chorujące na cukrzycę.

"Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", to druga edycja poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika "Zdrowie". Wydanie zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy dziennikarka medyczna Bożena Stasiak, laureatka Nagrody Zaufania Złoty Otis i Kryształowego Pióra.

Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”

i

Autor: Materiały prasowe „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” Link: Tu kupisz poradnik "Cukrzyca". Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak
Sonda
Jak dbasz o swoją formę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają