Czyta

i

Autor: pixabay.com

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Przygotuj się na wielkie święto czytelnictwa

2023-04-21 15:33

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to wielkie święto czytelnictwa. Jeśli nie znacie jeszcze autorek i autorów Wydawnictw Harde i Lekkie, to także najlepszy dzień, by zacząć z nimi swoją znajomość. Bez nich my, miłośnicy i miłośniczki książek, nie mielibyśmy tylu powodów do tego, by śmiać się do łez, płakać ze wzruszenia, przeżywać strach, ulgę, radość smutek i oczywiście niecierpliwą ciekawość, co dalej wydarzy się w historii ulubionych bohaterów.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto czytelnictwa, znane na całym świecie. Tegoroczne obchody organizowane już po raz 29. – odbywać się będą pod hasłem „Języki rdzenne!”. Przyznawany przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki 2023 przypadł Akrze – stolicy Ghany. Tam właśnie 23 kwietnia rozpocznie się, trwające przez cały rok święto, celebrowane poprzez wydarzenia literackie, projekty artystyczne łączące literaturę z muzyką i teatrem.

Tytuł Światowej Stolicy Książki otrzymują miasta, które angażują się w rozwój czytelnictwa na wielu poziomach – miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. W roku 2016 tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO dzierżył Wrocław.

Święto proklamowane zostało w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, jego idea sięga roku 1930, a data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Cervantesa, Druona, Szekspira i Nabokova.

Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – mówiła Wisława Szymborska. W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca wszystkich do dzielenia się z innymi swoją pasją do literatury. Dzielmy się nią. Sprawmy, aby #WorldBookDay trwał cały rok!

Jest nad czym pracować. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową w marcu 2022 r. tylko 38 proc. Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku.Jeśli nie znacie jeszcze autorek i autorów Wydawnictw Harde i Lekkie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, to najlepszy dzień, by zacząć z nimi swoją znajomość.

Prawdziwa Miłość Krystyna Mirek

To właśnie autorzy i autorki dostarczają nam opowieści, które sprawiają, że nasze serca biją szybciej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to idealna okazja, by lepiej się z nimi zaprzyjaźnić.

Krystyna Mirek to autorka licznych bestsellerów – „Wszystkie kolory nieba”, „Większy kawałek nieba”, „Dziewczyna z mojego nieba”, poradnika „Uwierz w szczęście”. Ma trzy wchodzące w dorosłość córki i synka. Mieszka pod Krakowem. Serca Polek podbiła pełnymi dobrych emocji historiami, błyskawicznie stając się jedną z naszych najpopularniejszych pisarek. Wierna wartościom, takim jak domowe ciepło i radość ze zwyczajnego dnia, pisze na swojej stronie internetowej:

– Znam wiele sposobów na budowanie szczęścia, bo życie mnie nie oszczędzało. Dużo przeszłam i widziałam.

Gabriela Gargaś. Autorka bestsellerowych książek obyczajowych, np. „Kancelaria”, „Kancelaria. Bałagan w papierach”. Ma na koncie ponad trzydzieści powieści, ciepło przyjętych przez Czytelniczki. Niepoprawna optymistka, która pisze codziennie, a jej budzik dzwoni o czwartej rano. Ma usposobienie indywidualistki, chadza własnymi ścieżkami. Lubi pierogi, czarną kawę, mężczyzn z poczuciem humoru, bardziej wschody niż zachody słońca. Uwielbia pisać historie, które bawią i wzruszają.

Natasza Socha. Autorka bestsellerów. Poznanianka, która mieszka w małej miejscowości pod Akwizgranem. Na pełen etat wychowuje syna i córkę, a na pół – pisze książki podbijające serca czytelniczek. Bystra obserwatorka o niebanalnej osobowości i nieco sarkastycznym poczuciu humoru. Kto chce je poznać, niech sięgnie po książki z serii Agencja Rozbitych Serc „Zemstę”, „Rewanż” i „Triumf”.

Anna Matusiak. Autorka książek z serii historie prawdziwe: „Splątana”, „Osadzona” i Naznaczona”. Absolwentka filologii polskiej i teatrologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna, specjalistka do spraw PR. Wykładowczyni dziennikarstwa, felietonistka, autorka książek, trenerka wystąpień publicznych. Pracuje z kobietami nad odwagą w dążeniu do nowego „ja”, nad tym, by zacząć od nowa, bo czasami warto, bez względu na PESEL. Współzałożycielka miejsca dla kobiet silnych, niezależnych, ale też pogubionych i tych na rozdrożu – Salonu Kobiet. A prywatnie mama wspaniałego Maksymiliana, który ponad cztery lata temu przewrócił jej życie do góry nogami.

Ryszard Ćwirlej, autor kryminału „Tęczowa Dolina”. Z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza. A także autor powieści kryminalnych, które od lat podbijają listy bestsellerów. Nagradzany na najważniejszych festiwalach literatury kryminalnej, uwielbiany przez czytelników za swobodne przemieszczanie się między epokami i tworzenie wyjątkowo barwnych postaci, zarówno tych złych, jak i dobrych.

Waldemar Bednaruk. Ceniony w środowisku i nagradzany za twórczość znawca epoki staropolskiej. Autor i współautor kilkunastu książek, w tym powieści „Harem”, „Dom gejsz”, „Konkubina cesarza” oraz niemal stu artykułów. Znaczną popularność przyniosły mu dramaty historyczne: Agnieszka przed Trybunałem, Reasumpcja Trybunału oraz Kurier ze Stambułu.

Magdalena Adaszewska. Była dziennikarka telewizyjna oraz magazynów dla kobiet: „Twojego STYLU”, „Elle”, „Pani”. Absolwentka filologii polskiej. Pisanie to jej największa pasja. Autorka serii thrillerów „Balsamistka”, „Córeczka” i „Tatuś”, do której prawa filmowe kupiła duża stacja telewizyjna.

Marta Kiermasz. Dziennikarka radiowa, w przeszłości związana z RMF FM i Naszym Radiem, obecnie z VOX FM. Reporterka, wydawczyni i prezenterka wiadomości, wielokrotnie relacjonująca na antenie radiowej trudne kryminalne procesy i zabójstwa. Autorka podcastu o seryjnych mordercach ZŁO. Zbrodnia Łowca Ofiara i książki o tym samym tytule ­ „Zło”. Absolwentka stosunków międzynarodowych. Sieradzanka od lat mieszkająca w Warszawie. Zainteresowanie kryminalnymi historiami rozbudziły w niej książka i film Milczenie owiec.

Alek Rogoziński. Pisarz, znany głównie jako twórca komedii kryminalnych i powieści obyczajowych np. „Skradziony klejnot” i „Przeklęta szkatułka”. W sumie książki sygnowane jego nazwiskiem rozeszły się już w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Prywatnie jest wielbicielem podróży, Madonny i Jima Morrisona, herbaty Earl Grey, włoskiej kuchni, bowlingu i wszelkich gier karcianych.

Monika Wawrzyńska, która zadebiutowała świetnie przyjęta komedią funeralną „Gwóźdź do trumny”. Już pisze jej kontynuację. W odległej młodości studentka warszawskiego AWF-u, kierowca i pilot rajdowy. Później szczęśliwa mama Marysi i ubrana w uwierający biały kołnierzyk pracownica korporacji, pnąca się po szczeblach kariery na sam szczyt. Po głębokim rozczarowaniu życiem korporacyjnym wyjeżdża do Afryki, tam też zdobywa szczyty, tym razem Korony Ziemi (aż dwa – pierwszy i ostatni), a także nową perspektywę życiową (taką z wysokości 5895 m n.p.m.). Porzuca korporację, wskakuje w dresy i pisze książki. Przy okazji zostaje własną szefową i kobietą spełnioną. Jako wielbicielka win o bogatym bukiecie mówi o sobie: dobry rocznik. Słucha rocka, wozi się harleyem i wszystkie pieniądze wydaje na podróże.

Iwona Banach. Autorka powieści o ciemnych stronach ludzkiej duszy, lekkich powieści i komediowych kryminałów ­ ­– „Śmierć na blogowisku”, „Wakacje z truchłami”, „Kocha, lubi, morduje” ­– które są jej znakiem rozpoznawczym.

Sławomir Koper to najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i ponad siedemdziesięciu książek, m.in. „Kobiety w życiu Mickiewicza”, „Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza”, „Miłość w Powstaniu Warszawskim”, „Polscy terroryści i zamachowcy”, czy serii PRL. Jego książki wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów. Za popularyzację historii w społeczeństwie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Anna Rozenberg. Częstochowianka mieszkająca od 2011 roku w Wielkiej Brytanii, która zainspirowała ją literacko. Zdobywczyni najważniejszych polskich nagród literackich za książki kryminalne, w tym Nagrody Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej za Punkty zapalne oraz laureatka Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału za debiut „Maski pośmiertne”. Autorka świetnie przyjętych opowiadań w antologiach Czas zbrodni, Nikomu się nie śniło oraz Zimno, zimniej, zbrodnia oraz thrillera psychologicznego „Zawsze będziesz winna”. Ma dwie osobowości – łaknącej przygód w rytmie starego rocka podróżniczki i zatapiającej się w lekturze kryminału miłośniczki ogrodu, kociego mruczenia i aromatycznej kawy.

Poznaj autorów, którzy wraz z nami tworzą dla Ciebie najpiękniejsze opowieści!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają