Dlaczego w tak dużym tempie wzrasta zachorowalność na cukrzycę typu 2? Jednym z powodów jest brak aktywności fizycznej. To dlatego ta choroba rozprzestrzenia się w krajach wysoko rozwiniętych lub szybko się rozwijających. Jakże często nasza aktywność fizyczna polega na…przemieszczeniu się z fotela przed komputerem na fotel przed telewizorem.
Wzrost zachorowań na cukrzycę idzie zwykle w parze wraz z upowszechnieniem się w danym regionie motoryzacji, automatyzacji produkcji i powszechnym dostępem do sieci i telefonu. Dokąd tylko się da, dojeżdżamy samochodem, a nierzadko nawet nie ma i takiej konieczności, gdyż wiele spraw można załatwić telefonicznie czy przez internet. Wszystko to sprzyja wystąpieniu cukrzycy. Dominuje siedzący tryb życia, który jest wstępem do nadwagi i otyłości – widoczny coraz częściej u coraz młodszych dzieci. Polskie dzieci należą do najbardziej otyłych w Europie! Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększa się aż 10-krotnie przy nadwadze, a przy otyłości nawet 30-60 razy, szczególnie przy otyłości brzusznej.
Cukrzyca – leczenie naturalne
Aktywność fizyczna nie tylko oddala ryzyko chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się cukrzyca, ale też jest nieodłącznym elementem jej leczenia. Okazuje się, że ruch działa podobnie jak insulina. Przeczytasz o tym w poradniku "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak, od Wydawnictwa Harde. Wysiłek zwiększa zużycie cukru przez komórki mięśniowe, a to prowadzi do spadku poziomu cukru we krwi. Pozwala pozbyć się nadwagi i otyłości, które są uważane za jedne z głównych przyczyn cukrzycy typu 2. Wysiłek fizyczny i dietę można więc uznać za leki przeciwcukrzycowe. A zatem warto je stosować regularnie, jak leki według zaleceń lekarza.
Oczywiście każdy rodzaj aktywności fizycznej powinien być dostosowany do stanu zdrowia i możliwości pacjenta, co należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Osobom z cukrzycą i zagrożonym tą chorobą poleca się takie sporty czy ćwiczenia, które równomiernie, ale nie nadmiernie obciążają organizm. Należą do nich: pływanie, jazda na nartach, gra w siatkówkę lub koszykówkę, a na co dzień sprawdza się gimnastyka, joga, aerobik, jazda na rowerze, spacery w szybszym tempie. Poleca się także marszobiegi oraz nordic walking. Planując wysiłek fizyczny, należy pamiętać, aby ćwiczyć regularnie, co najmniej trzy razy w tygodniu po 30 – 60 minut. Ćwiczenia zaczynać od łatwiejszych, a kończyć wyciszającymi. Należy też uzupełniać utracone wraz z potem płyny, popijając małymi łykami nisko zmineralizowaną wodę niegazowaną.
Jeszcze nie tak dawno niektórzy z lekarzy odradzali chorym na cukrzycę bardziej aktywny wysiłek fizyczny, a to dlatego, że nie było tak dobrych metod terapii jak obecnie i nie było takiej wiedzy, jaką dziś dysponują. Dziś diabetycy uprawiają sporty wyczynowe, zwyciężają w międzynarodowych konkursach, zdobywają laury na olimpiadach. To wyraz nowoczesnego spojrzenia na cukrzycę i maksymalne wykorzystanie nowoczesnych terapii i technologii. Bo życie z cukrzycą może być bardzo aktywne, przy odpowiednim monitorowaniu choroby.
O tym wszystkim przeczytasz w "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", drugiej edycji poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika "Zdrowie". Wydanie zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy dziennikarka medyczna Bożena Stasiak, laureatka Nagrody Zaufania Złoty Otis i Kryształowego Pióra.
Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.
Polecany artykuł: