Anne Frank, a tak naprawdę Annelies Marie Frank urodziła się 12 czerwca 1929 r. we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Pierwsze 5 lat swojego życia Anne mieszkała z rodzicami i starszą siostrą Margot na przedmieściach Frankfurtu. Po dojściu nazistów do władzy w 1933 r. ojciec Anne, Otto Frank uciekł do Amsterdamu, gdzie miał kontakty biznesowe. Reszta rodziny wkrótce podążyła za nim. Anne przybyła do Holandii jako ostatnia w lutym 1934 r., wcześniej opiekowali się nią dziadkowie w Akwizgranie.
Losy rodziny Franków i innych Żydów w Amsterdamie splotły się z niemiecką okupacją miasta, która rozpoczęła się w maju 1940 roku. 80 lat temu, 20 stycznia 1942 roku w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie zebrało się piętnastu wysokiej rangi niemieckich urzędników państwowych, pod przewodnictwem Reinharda Heydricha(Konferencja w Wannsee). Tam przy koniaku i cygarach omawiano mające nastąpić niebawem ludobójstwo 11 milionów (jak wówczas szacowano) Żydów. Na początku 1942 roku Niemcy zaczęli przygotowania do deportacji Żydów z Holandii do ośrodków zagłady na wschodzie. W tym czasie zażądali, aby wszyscy holenderscy Żydzi zostali skoncentrowani w Amsterdamie. Postanowili również internować wszystkich nieholenderskich Żydów w obozie tranzytowym Westerbork. Stamtąd deportowali ich do ośrodków zagłady w Auschwitz-Birkenau i Sobiborze w okupowanej przez Niemców Polsce. Pierwszy transport deportacyjny wyruszył z Westerbork 15 lipca 1942 r. do Auschwitz-Birkenau.
Te deportacje i nasilające się działania antyżydowskie zaniepokoiły wielu Żydów w Holandii, w tym oczywiście Franków. Jeszcze w tym samym miesiącu rodzina zaczęła się ukrywać. Przez dwa lata nie ruszali się na krok z tajnego mieszkania, znajdującego się za biurem firmy, w której Otto Frank pracował jako dyrektor. To tam, przy ulicy Prinsengracht 263, Anne zaczęła pisać swój pamiętnik.
W dzienniku zapisywała swoje lęki, nadzieje i przeżycia. 4 sierpnia 1944 r. niemiecka SS i policja odkryły jej kryjówkę. Tego dnia sierżant SS (Hauptscharführer) Karl Silberbauer i dwóch holenderskich policjantów aresztowało Franków. Przez długi czas uważano, że władze podjęły działania po otrzymaniu informacji od anonimowego holenderskiego rozmówcy.
8 sierpnia Gestapo wysłało rodzinę do obozu przejściowego w Westerbork. Miesiąc później, 3 września 1944 r., władze SS i policji umieściły Franków oraz cztery ukrywające się z nimi osoby w transporcie kolejowym do Auschwitz-Birkenau w okupowanej przez Niemców Polsce. Był to ostatni transport z Westerbork do Auschwitz. Na początku listopada 1944 roku Anne i jej siostra Margot zostały przeniesione do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w północnych Niemczech. Anne Frank zmarła w lutym lub marcu 1945 r., na krótko przed wyzwoleniem Bergen-Belsen przez wojska brytyjskie, co nastąpiło 15 kwietnia 1945 r. W chwili śmierci miała 15 lat, jej siostra lat 19, obie zmarły na tyfus.
Wojnę przeżył tylko ojciec Anny, Otto. Został wyzwolony z Auschwitz przez wojska radzieckie 27 stycznia 1945 roku. Zapiski córki przekazała mu Miep Gies, jedna z Holenderek, które pomagały ukrywać Franków. Dziennik Anne Frank został wydany pośmiertnie w 1947 roku. Stał się bestsellerem po swojej adaptacji scenicznej, która miała miejsce w 1955 roku. Już w następnym roku książka zdobyła nagrodę Pulitzera. Mijają lata, a ona nadal cieszy się ogromną popularnością.
Pamiętnik spisywany ręcznie podczas dwóch lat spędzonych w ukryciu, jest jednym z najbardziej poczytnych dzieł literatury faktu na świecie. Został przetłumaczony na ponad 70 języków i sprzedał się w ponad 30 milionach egzemplarzy. Anne Frank stała się symbolem utraconej nadziei ponad miliona żydowskich dzieci, które zginęły w Holokauście.
Kto zdradził rodzinę? Korzystając z nowoczesnej technologii, niedawno odkrytych dokumentów i wyrafinowanych metod śledczych, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony przez zafascynowanego sprawą emerytowanego agenta FBI – rozwiązał zagadkę, która od zakończenia II wojny światowej intrygowała kolejne pokolenia. Niebawem (23 marca) premierę będzie miała książka "Kto zdradził Anne Frank" autorstwa Rosemary Sullivan opisująca wyniki tego dochodzenia.
Po dobre książki, w tym również historyczne, zapraszamy na www.wiemiwybieram.pl/harde. Wydawnictwo Harde zaprasza na www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.
Źródło: United States Holocaust Memorial Museum, Washington, DC, HarperCollins Polska