Chłopak dziewczyna kłótnia

i

Autor: SHUTTERSTOCK Chłopak dziewczyna kłótnia

Z zazdrości zabił żonę! Co znaczy syndrom Otella? Zdradę opisuje "Zemsta. Agencja rozbitych serc"

2022-04-14 9:25

O zdradzie pisze Natasza Socha w swojej najnowszej, pełnej humoru powieści detektywistycznej "Zemsta. Agencja rozbitych serc" od Wydawnictwa Harde. O patologiczną zazdrość pytamy też Klaudię Klukowską, psycholożkę i trenerkę umiejętności psychospołecznych. Co zrobić, kiedy partner bezpodstawnie oskarża o zdradę?

Co zrobić, kiedy on bezpodstawnie oskarża mnie o zdradę?

Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych: To bardzo trudna sytuacja związana z brakiem zaufania, które jest fundamentem związku. Niestety, zdarza się, że mimo najlepszych chęci, rozmów i prób udowodnienia własnej uczciwości, nie jesteśmy w stanie wyciszyć zazdrości partnera.

Niektórzy w takich sytuacjach całkowicie rezygnują z życia towarzyskiego czy nawet realizowania własnych pasji, by tylko nie dać partnerowi pretekstu do bezpodstawnych oskarżeń. Jest to ślepa uliczka. Zdrowy związek to taki, w którym oboje partnerów ma przestrzeń na relacje przyjacielskie, koleżeńskie, samorozwój i realizację własnych zainteresowań. Odsuwanie tych aspektów życia znacznie je zubaża, negatywnie wpływa na nasz psychiczny dobrostan, a w konsekwencji i na satysfakcję ze związku.

Przyczyny bezpodstawnej zazdrości mogą być różne. Często są to negatywne przeżycia z przeszłości ze strony zazdrosnego partnera. Jeśli ktoś doświadczył zdrady, został porzucony dla innej osoby, bądź zraniony w inny sposób, boi się, że może się to znów powtórzyć. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wypracować zaufania, warto zwrócić się do specjalisty. Może być to terapia indywidualna, podczas której zazdrosny partner przepracuje traumy z przeszłości i nauczy się otwierać na nową relację, jak również terapia par.

Zachowania niszczące związek. Co to takiego wyjaśnia Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych.

W ekstremalnych przypadkach patologiczna zazdrość może być objawem tzw. syndromu Otella. Jest to zaburzenie psychiczne (występujące głównie u mężczyzn), a konkretnie rodzaj psychozy urojeniowej. Chory jest ustawicznie zazdrosny o partnerkę i szuka "dowodów", które potwierdziłyby jego hipotezę. Mogą pojawić się takie zachowania, jak sprawdzanie poczty, telefonu, włamywanie się na konto, śledzenie, zatrudnianie detektywów. Dotknięty syndromem Otella wymaga bezwzględnego leczenia. Tu nie można przymykać oka, bo rozwój choroby doprowadzić może do tragedii. Tytułowy bohater sztuki Szekspira, którego imieniem nazwano syndrom, z powodu patologicznej zazdrości zabił swoją żonę Desdemonę.

O zdradzie pisze Natasza Socha w swojej najnowszej, pełnej humoru powieści detektywistycznej "Zemsta. Agencja rozbitych serc". Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy wypada zdradzać intymne szczegóły związku po rozwodzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają