- Nigdy nie przyłapano go na oszustwie, chociaż seanse z jego udziałem odbywały się nie tylko w domach prywatnych, ale także w instytucjach naukowych. Brali w nich udział uznani naukowcy, a nawet jeden z laureatów Nagrody Nobla - mówi o Franku Kluskim w najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem" Sławomir Koper, historyk, autor książek historycznych oraz - jak sam podkreśla - specjalista od spraw, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach z historii. O Franku Kluskim Sławomir Koper pisze również w książce "Mistycy, prorocy, szarlatani", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde. Kluski urodził się w 1873 roku. Seanse spirytystyczne były w latach 20. XX wieku główną rozrywką. Czasy te nazywano "epoką lewitujących stolików". A w 1923 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbył się I Międzynarodowy Kongres Badań Psychicznych.
Na katedrach pojawiali się dżentelmeni i damy o zadziwiających umiejętnościach, stały słoje z ektoplazmą oraz pojawiały się fotografie astralne. Obradami interesowali się nawet przedstawiciele polskiego rządu - opowiada Koper.
Kim był Franek Kluski? Dziennikarzem i literatem, ale nigdy nie pisał o swoich nadzwyczajnych umiejętnościach. Jak mówi Sławomir Koper, Kluski przyznawał w prywatnych rozmowach, że nie potrafił wyjaśnić istoty zjawisk, które działy się za niego udziałem. Seanse spirytystyczne wyczerpywały go psychicznie i fizycznie. Zachowywał się po nich często jak szaleniec, a na jego ciele pojawiały się ropiejące rany! Franek Kluski był katolikiem, co rodziło u niego konflikt. No bo jak to: wierzący katolik wywołuje duchy?! - Nigdy nie szukał w swoich umiejętnościach ani rozgłosu, ani pieniędzy - podkreśla Sławomir Koper.
Dalsza część tekstu pod wideo
Jak wyglądały seanse spirytystyczne z udziałem Franka Kluski? Czy był to swoisty rytuał czy też spontaniczne tchnienia nadprzyrodzonych mocy? Jakie postaci przywoływał Kluski? Kto w tych seansach uczestniczył i jakie miało to konsekwencje? Dlaczego uczestnicy czuli podczas sesji zapach potu, czosnku i pomarańczy? Odpowiedzi na te pytania poznacie oglądając nowy odcinek vloga "Historia z Koprem". Premiera jak zawsze w sobotę (9 lipca 2022), o godz. 12, na kanale YouTube "Super Expressu" oraz na se.pl. Zapraszamy do oglądania!