książki

i

Autor: Materiały prasowe

Co czytać jesienią i zimą? Lepsze kryminały, a może powieści romantyczne?

2021-11-03 8:37

Jesień to pora roku, która szczególnie kojarzy się z ciepłym kocem, wygodnym fotelem oraz ogromnym kubkiem ciepłej herbaty. Szczególnie, gdy pogoda nie sprzyja spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz, chętniej chwytamy po książki i relaksujemy się w zaciszu domowym. Wybór odpowiedniej lektury to nie lada wyzwanie zwłaszcza, gdy na rynku dostępnych jest wiele nowości. Na czym więc warto się skupić?

Mimo tego, że rynek wydawniczy o tej porze roku proponuje coraz to więcej nowych tytułów, warto jest jednak zatracić się w nieco starszych publikacjach, które szczególnie sprawdzają się jesienią. To właśnie one skutecznie pozwalają na całkowite odcięcie się od świata i wczucie się w losy bohaterów.

Jesień, to krótkie dni i długie wieczory, w czasie których chętniej sięgamy po wciągające pozycje, dłuższe powieści i cięższe tematy. Jest wiele książek, które świetnie wprowadzają w klimat jesienno-zimowy. Niektórzy w tym ponurym okresie preferują lekkie lektury, które poprawią nastrój. Natomiast inni decydują się na bardziej zawiłe i mroczne historie, w które mogą wczuć się jeszcze bardziej dzięki panującej za oknem melancholijnej aurze – mówi Edyta Niewińska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, marki należącej do spółki Glosel. Sprawdź 5 polecanych czytadeł na jesienne wieczory!

„Stulecie Winnych” a może „Pewnego razu w Hollywood”?

W jesienny chłodny wieczór, miłośnicy zamierzchłych czasów oraz zawiłych wydarzeń z wieloma zwrotami akcji przeplatanymi zdarzeniami z XX wieku, zdecydowanie polubią się z powieścią „Stulecie winnych. Początek”. Lektura jest jedną z trzech książek sagi Ałbeny Grabowskiej. Opisuje ona pierwsze dekady historii rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, a dokładniej Zduna, który osiedla się w miasteczku i zakochuje w Bronisławie - najmłodszej córce Jadwigi i Mariana Wielichnowskich. Książka opowiada losy bohaterów, których życie zostało uwarunkowane przez burzliwe czasy podczas rosyjskiego zaboru. Kiedy wydaje im się, że wszystko zaczyna układać się po ich myśli, życie stawia ich przed nowymi wyzwaniami.

- Nieprzewidywalność, tajemniczość oraz niepewna codzienność to tylko kilka cech, które idealnie charakteryzują serię książek Ałbeny Grabowskiej. Saga przypadnie do gustu pasjonatom prozy fabularnej, którzy będą mogli przenieść się tej jesieni w świat przedstawiony przez rodzimą autorkę. Trzytomowa saga obyczajowa jest uwielbiana przez czytelników, ale i widzów. Na jej podstawie powstał serial, którego 3 pierwsze sezony były emitowane w TVP2, a emisja kolejnego sezonu jest zaplanowana na 2022 rok – mówi Edyta Niewińska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Z kolei zwolennicy zagranicznych podróży mogą przenieść się do słonecznego Hollywood w stanie Floryda. „Pewnego razu w Hollywood” autorstwa Quentina Tarantino to długo wyczekiwane dzieło fabularne, które jednocześnie jest zabawne, smakowite, ale także brutalne. Książka przedstawia obraz Hollywood z 1969 roku, które nie zawsze jest piękne, ponieważ skrywa swoją ciemną stronę. Miasto zostaje ukazane oczami czterech różnych bohaterów – Rickiego, Cliffa, Sharona oraz Charlesa, którzy przeżywają różne perypetie oraz przygody, jakie los rzuca im pod nogi.

„Dług honorowy. Bezimienny. Tom 2”

Czytelników spragnionych mocnych wrażeń zdecydowanie zaciekawi książka z gatunku kryminał i sensacje. Jest to zupełnie nowa i jeszcze świeża propozycja Wojciecha Chmielarza, będąca kontynuacją pierwszej części – „Prosta Sprawa”. „Dług honorowy. Bezimienny” to sensacyjna powieść o czającym się w ludziach złu, ale także o długach, które zawsze trzeba spłacać. Fikcja literacka przedstawiona przez autora pozwala na przeniesienie się do niewielkiej zagubionej wsi, znajdującej się gdzieś nad jeziorem w województwie lubuskim. Poszukiwanie prawdy, powrót do dawnych zbrodni, a także niewyjaśnione sytuacje, to tylko niektóre z wątków, które są wiodącymi elementami opowiadania z jakimi musi mierzyć się tytułowy Bezimienny. Ta lektura z pewnością trzyma czytelnika w napięciu, ale także mrozi krew w żyłach. Pełna akcji książka, pozwoli oderwać się od rzeczywistości i przenieść do zagubionej wioski tej jesieni.

„Upiory XX wieku”

Powieść „Upiory XX wieku” to kolejna pozycja obowiązkowa dla każdego fana przerażających powieści z elementami grozy. Książka autorstwa Joego Hilla, syna sławnego Stephena Kinga jest zbiorem aż czternastu różnych od siebie opowiadań, które zdecydowanie budują napięcie. Znajdują się w niej m.in. wątki o dziewczynie – młodej i pięknej, jednak martwej. Autor porusza także historię mężczyzny, uwięzionego w pokrytej we krwi piwnicy wraz z zabitymi dziećmi. Żeby dodać jeszcze nieco więcej grozy, Joe Hill przedstawia także perypetie pewnego chłopca, który z niewyjaśnionych przyczyn przeistoczył się w szarańczę siejącą postrach wśród mieszkańców małego miasteczka.

„Niegrzeczni chłopcy dają najlepsze prezenty”

Jesień to także świetny czas na zagłębienie się w gatunku szczególnie lubianym przez kobiety – czyli w erotykach. „Niegrzeczni chłopcy dają najlepsze prezenty” sprawdzi się przede wszystkim dla miłośników lekkich romantycznych lektur. Intrygująca powieść autorstwa Anny Langner, pozwoli zapomnieć o codziennych sprawach, a także z powodzeniem uprzyjemni wieczór. Główna bohaterka – Ginger – to wielka miłośniczka świąt, jednak tegoroczne plany zostaną pokrzyżowane, kiedy w jej życiu pojawi się Jason. Niepokorny młodzieniec skutecznie wprowadzi w życiu dziewczyny rewolucję. Skomplikowana i burzliwa relacja dwójki bohaterów napotka na swej drodze przeszkody. Wkrótce staną się także... przybranym rodzeństwem. Zakochana w świętach Ginger i skrywający tajemnicę Jason mogą stać się ulubieńcami wielu czytelników.

Czytanie książek w okresie jesiennym to nie tylko wspaniała forma relaksu, ale także idealny sposób na to, żeby spędzić czas w wartościowy sposób. Gdy za oknem jest ponuro, ciekawa lektura pozwoli przenieść się w inną, czasami bardziej kolorową, a czasami mroczną rzeczywistość, przedstawioną na kartkach papieru.

Super Raport 02.11 (Goście: Artur Dziambor - Konfederacja, Krzysztof Brejza - Koalicja Obywatelska) Sedno Sprawy: Piotr Patkowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają