To 4 zachowania psychopaty

i

Autor: SHUTTERSTOCK To 4 zachowania psychopaty

Psychologia zaburzeń osobowości

To 4 typowe zachowania psychopaty. Jedna rozmowa z nim pozwoli go zdemaskować. Mówi "nigdy" i często gubi wątek

2023-03-10 18:55

Po czym poznać psychopatę? Czasami osoby z tego typu zaburzeniem osobowości tak dobrze się kamuflują, że ciężko je rozpoznać. Psychopata to osoba pozbawiona empatii, skłonna do manipulacji. To człowiek o zaburzonym sposobie myślenia i odczuwania. Oto 4 typowe zachowania psychopaty. Po nich od razu go zdemaskujesz. Czasami wystarczy jedna rozmowa.

Cechy psychopaty. Po czym go rozpoznać?

Psychopatia to zaburzenie osobowości, które jest w rzeczywistości trudne do zdiagnozowania. Termin psychopata pochodzi od greckich słów "psyche", czyli "dusza", oraz "pathos", które tłumaczyć można jako cierpienie. Czasami żyjemy w relacjach z osobami o skłonnościach psychopatycznych, jednak nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. A psychopaci doskonale potrafią się kamuflować, realizując przy tym swoje cele. Jak zatem rozpoznać psychopatę? Oto charakterystyczne cechy psychopaty:

  • brak empatii,
  • skłonności do kłamania i manipulowania,
  • brak odpowiedzialności za swoje postępowanie, obwinianie innych,
  • brak odczuwania lęku,
  • lekceważenie zasad i prawa,
  • silne przekonanie o swojej wyjątkowości.

Istnieje również kilka zachowań typowych dla psychopaty, które można zauważyć podczas rozmowy. Znając je można szybko zdemaskować osobę o tym zaburzeniu.

To 4 zachowania typowe dla psychopaty. Zauważysz je podczas rozmowy

Okazuje się, że czasami wystarczy przeprowadzić jedną rozmowę z psychopatą, aby go zdemaskować. Otóż osoba o tym zaburzeniu osobowości, choć fantastycznie kamufluje się w relacjach z ludźmi i nierzadko posiada spore grono znajomych, w czasie rozmowy stosuje typowe sztuczki, które mają na celu ochronę własnej osoby. Oto cztery znaki, że Twój rozmówca może być psychopatą:

  1. Często mówi o swoich potrzebach, zwłaszcza tych materialnych czy biologicznych. Rzadko wspomina o potrzebach duchowych, społecznych czy emocjonalnych. - Na przykład psychopata, który przyznaje się do morderstwa, spędza większość czasu na rozmowach o tym, co zjadł na lunch i jakie korzyści finansowe miał nadzieję uzyskać, niż o tym, jak jego zachowanie wpłynęło na innych ludzi - czytamy na inc.com.
  2. Nadużywa kategorycznych słów typu "nigdy", "nic", "zawsze". Istnieje też badanie wskazujące na to, że w mowie psychopaty jest większa liczba zaprzeczeń, czyli takich słów jak np. "nie".
  3. Ma problem z zachowaniem spójności swojej wypowiedzi. Często używają "uh", "um". Ciężko mu również trzymać się jednego toku myślenia - gdy czuje, że traci kontrolę w rozmowie, szybko zmienia temat.
  4. Często mówi w czasie przeszłym. Oceniając jakieś bieżące wydarzenie, powie "myślałem, że to kiepski pomysł", zamiast "uważam, że to kiepski pomysł".
Sonda
Miałeś/aś kiedyś do czynienia z psychopatą?
Poradnik Zdrowie - Teorie osobowości

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki