Co mówi o Tobie ulubiony zapach? Jakie perfumy do Ciebie pasują?
Zapachy to bardzo intymna i zmysłowa część naszej duszy. To właśnie zmysł węchu może przywoływać wspomnienia i zapisane w podświadomości wydarzenia. Każdy z nas przypomina sobie sytuację, w które coś wąchał i przypominało mu to jakąś konkretną rzecz z przeszłości. Jak podaje portal zwierciadlo.pl niemiecki psycholog dr Joachim Mensing wysnuł przypuszczenie, że istnieje związek pomiędzy naszą osobowością a wyborem perfum. Uważa on, że wybierane przez nas aromaty przywołują dobre wspomnienia lub mogą być swoistą potrzebą wewnętrznej przemiany. Mają pomóc nam przemienić się w kogoś, kim zawsze chcieliśmy być.
Zobacz także: Kiedy wybudzamy pelargonie po zimie? Ogrodnicy radzą, jak przygotować kwiaty balkonowe, by kwitły całe lato
Ulubiony zapach perfum a osobowość
- Lawenda, rumianek, czarna orchidea - te zapachy najczęściej wybierają osoby obdarzone romantyczną naturą, które cenią sobie duchową przemianę oraz wrodzony artyzm. To kruche i bardzo emocjonalne osoby.
- Owocowe zapachy, porzeczka, granat - to ulubione kompozycje zapachowe optymistów. Są pełni energii oraz uwielbiają, jak coś się dzieje.
- Lotos, hibiskus, biała herbata - po te zapachy najczęściej sięgają myśliciele. Są to osoby, które uwielbiają analizować otaczający ich świat i wszędzie doszukują się drugiego dna.
- Kardanom, cynamon, goździki - to ulubione zapachy urodzonych flirciarzy. Takie osoby kochają relacje z innymi, a flirt to ich środowisko naturalne.
Zapach benzyny - dlaczego nas pociąga?
Często zdarza się, że wśród ulubionych zapachów mamy te dosyć nietypowe. Jednym z najczęściej wymienianych jest zapach benzyny. Dlaczego tak się dzieje? Jedna z koncepcji mówi, że zawarty w benzynie benzen wpływa na zachowanie centralnego układu nerwowego i sprawia, że czujemy się spokojni i zrelaksowani. Jak podaje portal grananerwach.pl już w 1975 roku opisywano, że benzen zwiększa stężenie GABA i wpływa na zachowanie aktywności mózgu. Dodatkowo, w benzynie zawarty jest metylobenzen, który podnosi poziom dopaminy oraz aktywuje układ mezolimbiczny.