L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki

i

Autor: Materiały prasowe L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki

Za nami uroczysta gala 22. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

2022-12-09 12:25

Nagradzanie osiągnięć naukowych polskich badaczek, wsparcie finansowe oraz promocja różnorodności i równości w nauce to główne założenia programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W jego tegorocznej, już 22. edycji kolejne sześć utalentowanych naukowczyń otrzymało wyróżnienie, powiększając grono stypendystek programu w Polsce do 117 badaczek. Osiągnięcia wszystkich nagrodzonych są dowodem na to, że współczesny świat nauki potrzebuje kobiet. Stypendia wręczono w Centrum Nauki Kopernik podczas uroczystej gali, która została wpisana w program konferencji naukowej z okazji 200. rocznicy urodzin L. Pasteura, zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski.

Ludzkość stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Nauka jest zdecydowanie jednym ze sposobów ich rozwiązania. W L'Oréal wspieramy badaczki, ponieważ jesteśmy przekonani, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet. Dziś posiadanie talentu czasami nie wystarcza, aby kobiety w pełni wyraziły swój potencjał i zostały docenione za wartość, którą wnoszą w świat współczesnej nauki. Zbyt wiele historycznych przeszkód – kulturowych, akademickich lub instytucjonalnych – wpływa na ich wybory oraz przebieg ich kariery. Promowanie badań naukowczyń, wspieranie ich w rozwoju oraz praca na rzecz wyrównywania szans w świecie nauki jest celem programu Dla Kobiet i Nauki – powiedział Valéry Gaucherand, Prezes Zarządu L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie, podczas uroczystości wręczenia nagród.

W 1998 roku Fondation L'Oréal w partnerstwie z UNESCO zainicjowali program For Women in Science, który ma na celu zwiększenie reprezentacji kobiet w środowisku naukowym, będąc przekonani, że ŚWIAT POTRZEBUJE NAUKI, A NAUKA POTRZEBUJE KOBIET.

Według najnowszych danych UNESCO, liczba naukowczyń nieznacznie rośnie, jednak kobiety stanowią tylko 33%1 zespołów badawczych. Brak obecności kobiet jest szczególnie widoczny na wyższych szczeblach kariery naukowej. Tylko 14%2 najwyższych stanowisk akademickich w Europie zajmują kobiety, a w ciągu ostatniej dekady zaledwie 8% Nagród Nobla w dziedzinie nauki zostało przyznanych kobietom.

Od 24 lat L’Oréal Fondation wspólnie z UNESCO co roku nagradza 5 najwybitniejszych kobiet w nauce przyznając międzynarodową nagrodę L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award. Dotychczas wyróżniono 3900 naukowczyń ze 116 krajów na całym świecie.

Odkrycia i badania prowadzone przez laureatki odpowiadają na największe wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Spośród nich wywodzi się pięć laureatek naukowej Nagrody Nobla: Christine Nusslein-Volhard i Elizabeth Blackburn w medycynie i fizjologii oraz Ada Yonath, Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna w dziedzinie chemii. 

Program L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki w Polsce

Polska była pierwszym krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję globalnej inicjatywy L’Oréal For Women in Science. Program stypendialny L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki wspiera osiągnięcia polskich naukowczyń prowadzących zaawansowane badania w dziedzinie nauk o życiu. Jego celem jest promowanie pracy naukowej utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego.

W Polsce program prowadzony jest od 2001 roku. Organizatorem jest L’Oréal Polska wraz z partnerami:

  • Polskim Komitetem do spraw UNESCO,
  • Ministerstwem Edukacji i Nauki,
  • Polską Akademią Nauk,
  • UN Global Compact Network Poland.

Źródło: materiały prasowe

L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki

i

Autor: Materiały prasowe L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki
L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki

i

Autor: Materiały prasowe L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet I Nauki
Zimowe Ogrody Ulricha

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki