Lany poniedziałek

i

Autor: thinkstockphotos.com

5 najdziwniejszych tradycji na Lany Poniedziałek. Czy znasz którąś z nich?

2022-04-18 5:58

Święta Wielkanocne wiążą się z wieloma różnymi tradycjami. W Polsce zmieniały się one z biegiem lat. Różnicuje je także obszar, w którym obchodzimy te właśnie święta. Istnieje kilka tradycji związanych z samym Lanym Poniedziałkiem, które mogą Cię zaskoczyć! Czy znasz którąś z nich? Przeczytaj o dziwacznych tradycjach, celebrowanych w Śmigusa-dyngusa.

Lany Poniedziałek czy Śmigus-Dyngus bywają nazywane jeszcze inaczej, na całej rozciągłości geograficznej Polski. Do nietradycyjnych nazw tego dnia należą takie jak: polewanki, lejka, oblańce bądź oblewanki.

1. Przemoczenie i ból – powodzenie w miłości

Większość z nas zapewne kojarzy tradycję, według której niegdyś najmocniej przemoczony dziewczyna we wsi, cieszyła się największym powodzeniem u płci przeciwnej. W niektórych regionach Polski trzymano się jednak nieco innych przyzwyczajeń. Otóż rozkwit życia uczuciowego dla kobiet miała zwiastować ilość smagań gałązkami bazi. Im dziewczyna miała bardziej obolałe nogi, tym większe powodzenie w miłości ją czekało. Dodatkowo mogła ona zapewnić sobie tym zgrabne nogi na długo.

2. Zwyczaje dotyczące chłopców

Z kolei facetom wiodło się następnego roku w życiu uczuciowym tym lepiej, im więcej panien zmoczyli. Kiedyś, w lany poniedziałek chłopcy oblewali dziewczyny, natomiast kolejnego dnia to kobiety mogły się zemścić. We wtorek obchodzono babski śmigus, nazywany Babskim Śmiergustem. W tym przypadku oblewanie wodą nie miało żadnego ukrytego znaczenia, oznaczało jedynie zemstę za dzień poprzedni.

3. Kurek-kogut dyngusowy

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów było chodzenie po wiosce z kurkiem dyngusowym. Początkowo był to żywy kogut, następnie zaczęto zamieniać go na sztucznego, wykonanego przykładowo z gliny czy ciasta. Kurek-kogut traktowany był jako symbol sił witalnych i płodności. Wożono go po domach najładniejszych panien. Był to element zalotów, mający zapewnić dziewczętom zamążpójście i dużą ilość potomków.

4. Jeśli nie Lany Poniedziałek – to co?

W różnych regionach Polski nie świętowano typowego Śmigusa-Dyngusa. Zamiast tego na Kaszubach, ludzie kąpali się w rzece, jeziorze lub w morzu. Tradycja ta miała zapewnić im ochronę przed chorobami i nieszczęściem. Z kolei w Małopolsce tradycją było, iż po wiosce przechadzały się stwory owinięte słomą. Miały one za zadanie dmąc w hałaśliwe trąbki, polewać wodą chłopców i dziewczęta.

5. Wieszanie Judasza

Podobne do zwyczaju topienia Marzanny było wieszanie Judasza. Miało to na celu wymierzenie sprawiedliwości Judaszowi, za wydanie Jezusa Żydom. Tradycja ta nawiązywała do śmieci Chrystusa opisanej w Ewangelii. Kukłę Judasza przygotowywano podobnie właśnie do Marzanny. Następnie wieszano ją na wierzy kościoła. Ciągnięto ją po ziemi i okładano kijami, aby ostatecznie ją spalić.

Sonda
A Ty jak świętujesz Lany Poniedziałek?
Wielkanoc w rzeszowskiej cukierni

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają