Przypominamy sobie o niej głównie przed Wielkanocą , kiedy spragnieni wiosny i soczystej zieleni myślimy o dekoracji domu. Do wyhodowania rzeżuchy wystarczą nasiona, wilgotna wata i kilka dni, by pojawiły się pierwsze kiełki. Po tygodniu wyrasta piękny, zielony kożuch, którym dekorujemy dom na święta. Nie wiedzieć czemu przyjęło, że rzeżucha to jeden z elementów dekoracyjnych na wielkanocnym stole i przez pozostałą część roku jest o niej głucho. Tymczasem, warto zrobić krok dalej, poza tradycyjne skojarzenia i odkryć w tej zielonej, drobnej roślince prawdziwy skarbiec zdrowia i smaku. W dodatku kromka świeższego chleba posmarowana, pachnącym wiejskim masłem, posypana świeżo ścięta rzeżuchą z odrobiną morskiej soli sprawi, że domownicy bezapelacyjnie przyznają ci tytuł wiosennego mistrza kanapek. Jakie właściwości ma rzeżucha i do czego ją wykorzystać?
ZOBACZ TEŻ: 3 sposoby na kapustę. Poznasz i migiem pobiegniesz do warzywniaka
Rzeżucha - właściwości
Rzeżucha uprawiana jest od tysięcy lat. Perscy wojownicy przed wielkimi wyprawami zjadali jej listki, by dodać sobie sił do walki. Do Europy przywędrowała z południowo-zachodniej Azji. Jej smak i właściwości doceniano już w starożytnym Egipcie, Grecji, a później Rzymie. Legenda głosi, że do Francji roślina trafiła dzięki Ludwikowi Świętemu. Podczas wyprawy do Vernon król usychał z pragnienia, ale zamiast wody kucharz zaserwował orzeźwiającą sałatkę z rzeżuchy. Zachwycony władca szybko wypromował kiełki w swoim królestwie, a miasto przyjął do swojego herbu. Do Polski rzeżucha dotarła w XV wieku. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości była wykorzystywana w medycynie ludowej. Niewielki listki zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na skórę i włosy. Rzeżucha obniża także poziom cukru i oczyszcza organizm.
NIE PRZEGAP: Cebula na 3 sposoby. Mimo zapachu, pokochasz jej właściwości zdrowotne, kulinarne i kosmetyczne
Rzeżucha – jak wykorzystać?
Oprócz ozdoby wielkanocnego stołu i właściwości zdrowotnych rzeżucha ma także mnóstwo walorów smakowych. Zawiera olejki eteryczne, którym zawdzięcza ostry, pieprzowy smak. Możemy ją wykorzystać np.jako dodatek do kanapek, sałatek lub zamiast musztardy. Znakomicie sprawdzi się także w zimnym musie z kwaśnej śmietany, który pasuje do pieczonej ryby. Można przygotować z niej także rzeżuchowe masło w sam raz do pieczonego świątecznego schabu.