Kiedy i gdzie powstała Fundacja Play Sustain i kim są założyciele?
Fundacja Play Sustain została powołana przez Agnieszkę Servaas i Bertusa Servaasa w 2019 roku. Swoją aktywną działalność na obecnym polu rozpoczęła 28 sierpnia 2023 roku. Agnieszka Servaas jest prezeską fundacji. Rolę dyrektor zarządzającej pełni Agata Suchodolska-Maliszewska.
Jaka jest misja i wizja Fundacji Play Sustain?
Nasza misja: Tworzenie zrównoważonego świata mody. Kreujemy ekologię życia, w której nasze ubrania wspierają naszą planetę. Promujemy trendy na zrównoważone życie i życie ze zrównoważoną modą. Pobudzamy kreatywność w nas samych i w przemyśle odzieżowym, aby zatrzymać nadprodukcję tekstyliów. Let’s Play Sustain. Together!
Nasza wizja: jesteśmy ekspertami w ekologii życia, naszą domeną jest świat mody. Dzięki różnorodnym inicjatywom edukacyjnym i promującym odpowiedzialną modę oraz szerokim partnerstwom biznesowym, naukowym i kreatywnym, mamy realny wpływ na zmniejszenie nadprodukcji ubrań i tekstyliów.
Czym zajmuje się Fundacja Play Sustain, jakie są jej cele?
Fundacja Play Sustain zajmuje się edukacją i promocją zrównoważonych postaw w świecie mody. Poprzez edukację docieramy do różnych grup interesariuszy, kształtując ich wybory – projektowe, biznesowe, konsumenckie.
Fundacja Play Sustain swoje działania opiera na kilku filarach:
- Edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie cyrkularnej mody i zrównoważonego rozwoju,
- Promocji odpowiedzialnych nawyków konsumenckich,
- Budowania partnerstw biznesowych, akademickich i instytucjonalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju,
- Prezentacji upcyklingu jako kreatywnego sposobu na wykorzystanie istniejących tekstyliów i zasobów oraz trendu mody przyszłości.
Fundacja Play Sustain została założona przez Agnieszkę Servaas i Bertusa Servaas, przedsiębiorców – liderów w branży przetwórstwa tekstyliów. Agnieszka Servaas jest prezeską Fundacji Play Sustain, inicjatorką konkursu Designers Play Sustain i innowatorką Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W każdej ze swoich działalności wdraża zrównoważone rozwiązania i kieruje się prospołecznymi wartościami.
Bez względu na branżę, czy charakter firmy, biznes i życie rządzą się uniwersalnymi prawami. Przekonywałam się o tym przez wiele lat. Towarzyszę menadżerom, przedsiębiorcom i ludziom biznesu w poszukiwaniu rozwoju i równowagi. – to misja Agnieszki Servaas.
Fundacja Play Sustain angażuje się w różnorodne działania, poprzez które promuje zrównoważone trendy, współpracuje z projektantami i projektantkami, edukatorami akademickimi, praktykami mody i biznesu oraz osobami, które działają na rzecz ekologicznej i etycznej mody w Polsce i na świecie.
Patronatem honorowym objął nas Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pan Rafał Trzaskowski. Naszym partnerem merytorycznym jest międzynarodowa organizacja Fashion Revolution (www.fashionrevolution.org). Partnerem strategicznym wydarzenia jest VIVE Group.
Flagowym projektem Fundacji jest pierwszy w Polsce konkurs mody upcyclingowej Designers Play Sustain, który skierowany jest do osób tworzących modę przyszłości. Do konkursu zgłosiło ponad 500 osób, w tym 211 osób wykonało projekty kolekcji. Jury wybrało 15 finalistów, którzy pokażą swoje kolekcje konkursowe podczas uroczystej Gali Finałowej Designers Play Sustain w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, która odbędzie się 25 kwietnia 2024 o godzinie 20:00.
Organizator przewiduje nagrodę główną w konkursie, która wynosi 50.000 złotych oraz szereg innych nagród i wyróżnień dla finalistów konkursu, takich jak: dwie nagrody finansowe, każda po 10 000 zł, nagrody specjalne: prezentacja kolekcji w butiku mody cyrkularnej, staże dla 3 osób u Gosi Baczyńskiej, strategia rozwoju marki oraz cyrkularnego modelu biznesowego, 3 stypendia na studiach Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. Równie imponujący jest skład jury konkursu: https://playsustain.pl/konkurs/. Gala Designers Play Sustain wpisuje się w obchody Tygodnia Odpowiedzialnej Mody 2024.
Podczas Press Day odbył się szereg ciekawych spotkań, m.in. z reżyserem pokazu na Gali finałowej, Waldemarem Szymkowiakiem. Reżyser udzielił finalistom cennych wskazówek. Obecni na wydarzeniu projektanci, którzy zakwalifikowali się do finału, otrzymali rekomendacje, jak podczas gali zaprezentować swoją kolekcję konkursową.
Dużą wartość merytoryczną wnieśli również obecni na wydarzeniu członkowie Jury oraz Ambasadorzy, utożsamiający się z ideą zrównoważonej mody, tacy jak: Gosia Baczyńska, Reni Jusis, Natalia Przybysz, Sandrina, Seba Tokarczyk, Ewelina Antonowicz.
Dzieliliśmy się wiedzą merytoryczną, dotyczącą zagrożeń, jakie niesie za sobą branża tekstylna oraz przedstawiliśmy kreatywne rozwiązania. Przykładem może być upcykling, czyli nadawanie wyższej wartości surowcom odpadowym. Z zainteresowaniem obecni goście słuchali historii finalistów, tworzących unikalne kolekcje konkursowe. Duże zaciekawienie wzbudził prezentowany kompozyt tekstylny VIVE Texcellence, będący namacalnym przykładem obiegu zamkniętego.
Konkurs Designers Play Sustain to naszym zdaniem doskonała promocja zrównoważonej mody i platforma komunikacji z kreatywnymi osobami, które tworzą w duchu świadomej mody, przyjaznej dla planety. To oni są przyszłością w branży fashion, zmianą, którą jako fundacja kreujemy. – podkreśla Agata Suchodolska-Maliszewska – dyrektor zarządzająca Fundacji Play Sustain.