Grudnik. Kwiat, który kwitnie zimą

i

Autor: SHUTTERSTOCK Grudnik. Kwiat, który kwitnie zimą

Grudnik. Kwiat Bożego Narodzenia. Co zrobić, gdy nie kwitnie? Pielęgnacja jest łatwiejsza niż myślisz

2021-12-14 12:53

Grudnik to kwiat znany też jako szlumbergera, zygokaktus, czy kaktus Bożego Narodzenia. Przepiękna roślina doniczkowa, którą chętnie ozdabiamy domy podczas świąt. Niestety po pewnym czasie po efektownym różowym, czerwonym lub kremowym kwieciu nie ma śladu, pozostaje pytanie – co zrobić gdy gdy grudnik nie kwitnie? Oto podstawy pielęgnacji, dzięki którym kaktus Bożego Narodzenia znów obsypie się kwiatami.

Grudnik to kwiat, który naturalnie rośnie w brazylijskich lasach, gdzie porasta wierzchołki drzew oraz skały. Znajomość pochodzenia rośliny może nam dużo podpowiedzieć jeśli chodzi o zasady pielęgnacji. Zygokaktus zaczyna kwitnąć w listopadzie – czyli brazylijską wiosną. Na końcach ciemnozielonych pędów pojawiają się różowe, kremowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków. Dzięki temu nasze parapety wyglądają obłędnie nawet zimą, a w Boże Narodzenie stanowią dodatkowa ozdobę mieszkania. Roślina jest łatwa w pielęgnacji, ale ma swoje wymagania. Co zrobić, gdy grudnik nie kwitnie? Dać mu odpocząć! Oto podstawy pielęgnacji.

NIE PRZEGAP: Prezent, który zadowi każdego. Jeśli nie masz pomysłu, ta propozycja spadła ci z nieba

Grudnik. Jak pielęgnować kwiat nazywany kaktusem Bożego Narodzenia?

Grdunik będzie długo cieszył nasze oczy i pięknie się rozrastał jeśli zastosujemy klika zasad pielęgnacji. Po pierwsze transport ze sklepu. Pamiętajmy, że to roślina tropikalna więc nie lubi zimna. Dlatego przenosząc kwiat z kwiaciarni do domu musimy go dobrze zabezpieczyć przed niską temperaturą, n.p. owinąć grubą warstwą papieru. Ważny jest też wybór stanowiska. Ponieważ w naturalnych warunkach rośliny rosną pod liśćmi wierzchołków drzew, idealnym na ustawienie grudnika, będzie miejsce jasne ale nienasłonecznione. Grudnik nie przepada też za wysokimi i bardzo niskimi temperaturami - najlepsza to ok. 20 stopni C latem i około 6–10 stopni C zimą. Kaktus Bożego Narodzenia, gdy już pojawią się na nim pąki kwiatów, staje się wrażliwy na zmianę miejsca i zrzuca je jak liście. Dlatego lepiej go wtedy nie przestawiać.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazda Betlejemska. Jak pielęgnować, by liście nie opadły do świąt?

Grudnik. Jak podlewać?

Korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi dlatego ważne jest oszczędne podlewanie oraz podłoże w doniczce. Kwiat dobrze magazynuje wodę w łodygach i dobrze znosi okresy bez podlewania, ale to nie znaczy, że możemy o tym zapomnieć. Roślinę podlewamy umiarkowanie, tak żeby ziemia była lekko wilgotna. Warto też zraszać liście wodą. Raz na cztery tygodnie dobrze jest też zasilić kwiat nawozem płynnym dla roślin doniczkowych. Grudnik powinien mieć ziemię, która dobrze przepuszcza wodę. Można kupić gotową mieszankę dla epifitów, czyli kwiatów, które tak jak grudnik występują naturalnie na innych roślinach tak, jak np. storczyki. Dno doniczki warto wysypać żwirem i drobnymi kamykami. Co zrobić, aby grudnik zakwitł ponownie?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Storczyki. Co robić, by kwitły jak szalone? Samo podlewanie nie wystarczy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

QUIZ: Mikołajkowy generator pomysłów na prezent dla niego

Pytanie 1 z 7
Czy On lubi aktywność fizyczną?

Grudnik. Co zrobić, gdy nie kwitnie?

Jeśli grudnik nie kwitnie, to znaczy, że potrzebuje odpoczynku. Żeby kaktus Bożego Narodzenia obsypał się kwiatami, trzeba zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Od sierpnia do października roślina powinna mieć niższą temperaturę (ok. 15 stopni C). W tym czasie możemy ustawić doniczkę np. na balkonie, ale w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru, lub też w chłodniejszym pokoju. Ograniczamy także jego podlewanie i nie nawozimy go. To, że liście staja się matowe i kurczą się jest zupełnie naturalne. Pod koniec października, z początkiem listopada, kiedy zauważymy, że na grudniku zaczynają pojawiać się pąki, zaczynamy go częściej podlewać i wracamy do nawożenia. Wtedy także przenosimy roślinę na jej stałe miejsce. Ale uwaga - musimy to zrobić w odpowiednim momencie. Roślina nie lubi przenoszenia i jeśli zrobimy to, kiedy już zakwitnie, może stracić kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę podlewamy co 3–4 dni, zraszamy każdego dnia, aż do momentu rozpoczęcia kwitnienia. Na przełomie lutego i marca grudnik przestaje kwitnąć, a jego łodygi tracą połysk. To znak, że należy mu się drugi okres odpoczynku. Kilka tygodni chłodu, ograniczonego podlewania i żadnego nawożenia. Odpowiednio pielęgnowany grudnik, powinien kwitnąć każdej zimy. Czasami zdarza się, że powtarza kwitnienie nawet w tym samym roku.

ZOBACZ TEŻ: Ten kwiat to hit. Oczyszcza powietrze i kosztuje grosze. Koniecznie ustaw w sypialni

DIY. Świąteczny wieniec – dekoracja na Boże Narodzenie w duchu zero waste. Zrób to sam krok po kroku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają