Żywa choinka w domu wprowadza magiczną, świąteczną atmosferę. Wiele osób decyduje się na jej kupno jeszcze na długo przed Bożym Narodzeniem i dekoruje znacznie wcześniej niż w Wigilię. Wszystko po to, by jak najdłużej cieszyć się przyjemnym klimatem świąt. Niestety taka choinka ma jedną wadę – szybko gubi igły i nieodpowiednio pielęgnowana może nie przetrwać do 24 grudnia. Jest klika sposobów by temu zaradzić. Jak dbać o choinkę w domu? Oto co zrobić, by choinka nie gubiła igieł.
ZOBACZ TEŻ: Gwiazda Betlejemska. Jak pielęgnować, by liście nie opadły do świąt?
Jak dbać o żywą choinkę w domu?
To, czy choinka będzie cieszyła nasze oczy nie tylko w święta ale także po nich, zależy w dużej mierze od tego jakie drzewko kupimy. Bez względu na to, czy jest to świerk czy sosna, jej igły powinny mieć intensywny zielony kolor. Pamiętajmy, by kupować choinki z pewnego źródła i na otwartej przestrzeni. Świeżo ścięte iglaki mają bardzo wyraźny zapach. Gałązki są elastyczne i nie łamią się. Warto zrobić także test igły – „pogłaskać gałązkę pod włos”.
NIE PRZEGAP: Tutaj latać może każdy. Nawet 3-latki!
Kiedy już kupimy wymarzone drzewko, trzeba dać mu chwilę na aklimatyzację. Zostawić w cieplejszym pomieszczeniu niż plac z choinkami, ale nie tak ciepłym, jak np. salon który docelowo będzie zdobić. Drzewko w doniczce warto raz w tygodniu podlewać nawozem do roślin zielonych. Żeby ścięta choinka nie gubiła igieł, przed osadzeniem jej w stojaku, warto przyciąć pieniek o około 3 cm i włożyć drzewko do wiadra z ciepłą wodą ( nie może być gorąca!). Dzięki temu iglak dobrze się nawodni i dłużej pozostanie świeży. Jednak nawet po takim zabiegu nie możemy zapominać o stałym dostępie do wody. Jeśli dodamy do niej dwa składniki choinka będzie cieszyć nasze oczy nawet po świętach.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Jak dbać o żywą choinkę w domu? Te dwa składniki sprawią, że nie będzie gubiła igieł
Choinki, jak wszystkie inne rośliny zielone, potrzebują do życia różnego rodzaju mikroelementów. Dlatego nie wolno nam zapomnieć o codziennym dolewaniu wody do stojaka. A żeby odżywić drzewko i przedłużyć jego trwałość możemy przygotować miksturę ze składników, które każdy ma w kuchni. Wystarczy dodać do wody sól i cukier. Nie wolno przesadzać z proporcjami - po 2 łyżki soli i cukru na litr wody. Pamiętajmy też, żeby nie ustawiać żywej choinki w ciepłym miejscu, a już na pewno nie w pobliżu kaloryfera. Warto też zainwestować w ledowe światełka, które emitują mniej ciepła i nie obciążają drzewka.
ZOBACZ TEŻ: Przepisy o tym nie mówią. Karp bez posmaku mułu? Mamy na to sposoby!