To już pewne, lockdown na święta Wielkonocne. Co będzie zamknięte? Przez długi czas rząd wstrzymywał się z decyzją dotyczącą salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Wcześniej, zamknął je wiosna 2020 roku, jednak wywołało to wielki sprzeciw przedsiębiorców. Należy bowiem podkreślić, że kosmetyczki czy fryzjerzy to najczęściej mali przedsiębiorcy, dla których wielotygodniowe zastoje w biznesie mogą skończyć się bankructwem i zamknięciem firmy. Rząd zatem zdecydował, że salony fryzjerskie i kosmetyczne mogły działać w pełnym reżimie sanitarnych, w salonach obowiązywał limit osób i zapisy klientów na poszczególne godziny. Obowiązkowe był maseczki i regularna dezynfekcja. Niestety, trzecia fala pandemii COVID-19 atakuje z coraz większą siłą. Pojawiły się niebezpieczne mutacje wirusa, jak wariant brytyjski, który jest nie tylko bardziej zaraźliwy ale również o wiele groźniejszy w przebiegu choroby. W związku z kolejnymi rekordami zarażeń rząd zdecydował się prowadzić twardy lockdown. Od soboty, 27 marca zamknięte zostaną kolejne sklepy i punkty usługowe, w tym także fryzjerzy i kosmetyczki. Zakaz prowadzenia działalności na razie ma zostać wprowadzony na czas dwóch tygodni, jednak jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie trudno oczekiwać, że rząd zdecyduje się na zniesienie obostrzeń w określonym terminie.
Jak podcinać włosy w domu?
Podstawową narzędziem do pracy przy obcinaniu włosów są nożyczki. Najgorsze co możemy sobie zrobić ścinać pasma klasycznymi nożyczkami do papieru, mogą one wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. W takim przypadku najlepiej jest zainwestować w profesjonalne nożyczki fryzjerskie, znajdziemy je w sklepach internetowych w cenie około kilkudziesięciu. Pamiętajmy jednak, by wybrać nożyczki do strzyżenia, a nie do efilitacji, czyli cieniowania. Najłatwiej będzie nam podciąć grzywkę, a także zniszczone końcówki. Obcinając włosy w tyłu głowy warto je związać w kucyka bądź warkocz, dzięki czemu cięcie będzie pewniejsze, a poszczególnie pasma włosów nie będę odstawały od reszty. Co ważne, ścinając włosy na mokro należy pamiętać, by ciąć niżej niż chcemy, suche włosy "pójdą do góry". Zwłaszcza w przypadku grzywki trzeba być ostrożnym.
Jak farbować włosy w domu?
Przed samodzielnym farbowaniem przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy jedynie odświeżamy kolor i farbujemy odrosty, czy chcemy całkowicie zmienić naszą fryzurę? Farbując włosy w domu lepiej nie eksperymentować z drastycznymi zmianami kolorów, zwłaszcza w rozjaśnianiu kosmyków i schodzeniu z ciemnych odcieni do blondu. Pamiętajmy również, że nigdy nie ma gwarancji, że kolor na naszych włosach wyjdzie taki sam jak na próbniku czy zdjęciu. Faktycznie w przypadku produktów profesjonalnych ryzyko totalnie innego odcienia jest mniejsze, ale zawsze jest. Farbując włosy w domy pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji. Włosy farbowane wymagają lepszego odżywienia, dobrze jest również stosować odpowiednie szampony, które utrzymają i odświeżą kolor.
Zabiegi kosmetyczne w domu - złuszczanie naskórka
Jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych jest regularne złuszczanie naskórka, czyli peeling. W drogeriach dostępna jest szeroka gama tego rodzaju produktów - gruboziarniste do nóg oraz te delikatniejsze do złuszczania twarzy i ust. Peeling można zrobić w domu. wystarczy tylko przygotować olejek (może być olej kokosowy), cukier i kawę. Zmieszane ze sobą stworzą idealną mieszkankę do domowych zabiegów.