Zanim sięgniesz po tarki i mocno złuszczające kosmetyki poznaj kilka faktów!
Skóra na stopach charakteryzuje się grubszą warstwą rogową naskórka i brakiem gruczołów łojowych – co sprawia, że szybciej ulega zrogowaceniu i łatwo się przesusza! Dodatkowo, na stopach jest bardzo dużo gruczołów potowych – stopy łatwo się pocą, w szczególności, gdy nosisz nieprzewiewne buty. Może to sprzyjać infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Jak zatem pielęgnować stopy?
Zobacz także: Boska sztuczka na wiązanie apaszki na szyi wiosną. Będziesz wyglądać elegancko i szykownie. Efekt jak z modowego magazynu
1) Kąpiel solna dla stóp
Zafunduj swoim stopom ciepłą kąpiel z odrobioną specjalistycznej soli do stóp. Wpływa ona zbawiennie na skórę – działa odświeżająco i zmiękczająco, a dodatkowo sprawdza się w profilaktyce przeciwgrzybiczej.
Zrezygnuj z kąpieli z solą, gdy twoja skóra jest uszkodzona, w szczególności gdy masz popękane pięty. Ulgę zmęczonym stopom przyniesie również dodanie do wody nawilżającego mleka koziego, które zmiękcza i koi skórę.
Używaj ciepłej/letniej wody - gorąca wypłukuje lipidy z płaszcza ochronnego, nasilając efekt przesuszenia skóry.Po każdej kąpieli dokładnie osusz stopy, w szczególności przestrzeń między palcami. Skóra w tym miejscu jest delikatna, dlatego nie trzyj jej zbyt mocno, aby nie uszkodzić naskórka.
Sól do kąpieli stóp Minerały z Morza Martwego SHEFOOT
Sól łączy w sobie działanie oczyszczające z aktywną pielęgnacją. Kąpiel dodatkiem soli z Morza Martwego idealnie zrelaksuje, a jednocześnie, dzięki bogactwu minerałów pozytywnie płynie na kondycje stóp.
2) Złuszczanie zrogowaciałego naskórka
Zacznij od usunięcia wszystkich zgrubień – możesz w tym celu sięgnąć po pumeks, użyć specjalnych tarek lub skarpetek złuszczających zgrubiałą skórę pięt.
Gąbka-tarka do bezpiecznego usuwania zrogowaciałego i suchego naskórka, SHEFOOT
Dzięki swojej elastyczności skutecznie ściera skórę z miejsc, do których trudno dotrzeć zwykłą tarką lub pumeksem.
Nie przesadzaj z częstotliwością i intensywnością usuwania zrogowaceń.
- Pumeksu/targi nie używaj częściej, niż 1 raz w tygodniu! Zbyt agresywne ścieranie naskórka może doprowadzić do wzmożonego rogowacenia lub uszkodzenia naskórka.
- Nie trzymaj pumeksu/targi przy wannie lub przy umywalce – wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które potem możesz przenieść na swoje stopy.
- W przypadku złuszczających skarpetek nie przedłużaj czasu ich stosowania – może to doprowadzić do pogorszenia się kondycji skóry.
- Jeśli nie zauważyłaś zgrubień, nadmiernie zrogowaciałych miejsc na swoich stopach, ogranicz złuszczanie do zwykłego peelingu. To pozwoli usunąć martwy naskórek i ułatwi wchłanianie składników aktywnych zawartych w maskach, kremach, balsamach do stóp.
Sprawdzą się tutaj zarówno klasyczne scruby solne, jak i produkty z kwasami AHA.
3) Nawilżenie i natłuszczenie
Brak gruczołów łojowych sprawia, że skórze stóp brakuje naturalnego natłuszczenia, dlatego samo nawilżenie nie wystarczy. W formułach szukaj takich składników jak: mocznik, kwas mlekowy, gliceryna, masła i oleje roślinne, np. masło shea, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej macadamia, a także kojącego pantenolu czy alantoiny.
- Im wyższe stężenie mocznika, tym silniejsze działanie złuszczające.
- Kwas mlekowy w mniejszy stężeniach działa nawilżająco, w większych – złuszczająco.
- Jeśli naskórek jest mocno przesuszony i stopy potrzebują intensywnej regeneracji nieocenionym wsparciem będzie dla ciebie także regenerująca maska na stopy.
Odżywiająco-nawilżające skarpetki nasączone maską, SHEFOOT
Maska intensywnie zmiękcza i regeneruje skórę, a dzięki obecności wyciągu z liści zielonej herbaty ma również działanie antybakteryjne. W jej składzie znajdziemy także masło shea, olej macadamia, wyciąg z ziaren owsa, ekstrakt z korzenia żeń-szenia.
Stopy pracują dla ciebie każdego dnia, dbaj o niej - znajdź miejsce na ich pielęgnacje w swoim urodowym harmonogramie!