Znana drogeria zamyka sklepy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Znana drogeria zamyka sklepy

Kolejne zamknięcia

Potężny upadek znanego sklepu z kosmetykami. Zamykają 1200 sklepów. Tysiące osób bez pracy. Koniec pewnej epoki kosmetycznego giganta

2024-10-17 9:12

Nie tylko sklepy odzieżowej przeżywają trudny okres. Również drogerie zmagają się z trudnościami finansowymi. Swoje oddziały zamyka brytyjski The Body Shop, a polska drogeria Kontigo zdecydowała się na sprzedaż tylko online. Teraz do tego grona dołączył kolejny gigant z branży kosmetyczno-farmaceutycznej. Sieć w ciągu 3 lat zamierza zamknąć 1200 sklepów, z czego aż 500 z nich przestanie funkcjonować jeszcze w tym roku.

Upadek kosmetycznego giganta. Zamykają 1200 sklepów

Wiele sieci sklepowych przeżywa ogromne trudności. Przez lata pandemii zmienił się model konsumenta, a wiele osób przeniosło swoje zakupy do świata internetu. Dla sklepów oznacza to spadek zysków i konieczność utrzymywania nierentownych placówek stacjonarnych. Już od ponad 2 lat na rynku zamyka się coraz więcej sklepów. Część z nich nie wytrzymuje presji rynku i składa wnioski o upadłość, a część przenosi całą swoją sprzedaż do internetu. Problemy w dużej mierze dotyczą branży odzieżowej oraz kosmetycznej. W tej drugiej grupie ogromnie problemy ma The Body Shop. Brytyjska sieć w połowie 2024 zamknęła 75 swoich sklepów na wyspach i zwolniła ponad 700 pracowników. Szacuje się, że The Body Shop nie wytrzymało konkurencji z marką Lush orz Rituals. Również polskie Kontigo zdecydowało się na całkowite zamknięcie placówek stacjonarnych i przeniesienie swojej działalności do świata wirtualnego.

Teraz media donoszą o potężnych problemach sieci Walgreens. To gigantyczna marka drogerii i aptek, która posiada tysiące placówek. Tylko w Stanach Zjednoczonych Walgreens posiada aż 8 500 sklepów. To właśnie za oceanem dojdzie do pierwszych zamknięć. Tylko w tym roku sieć zlikwiduje 500 swoich sklepów. Będzie to początek programu naprawczego, która ma poprawić wyniki finansowe grupy. W sumie planowane jest zamknięcie 1200 sklepów w ciągu 3 lat. Zamknięcia oraz zmiana modelu sprzedażowego jest niezbędna dla działalności sieci. Walgreens zakończył ostatni rok finansowy z potężną stratą wynoszącą ponad 8 mld dolarów. Według włodarzy marki zamknięcia uratują sieć i sprawią, że znów wróci ona na właściwe tory. Dyrektor generalny Walgreens Tim Wentworth zapowiedział, że proces ten zajmie trochę czasu, ale jest on przekonany, że przyniesie „znaczące korzyści finansowe i konsumenckie”.

Quiz. Jakie perfumy najlepiej do Ciebie pasują?

Pytanie 1 z 8
Twoje wymarzone wakacje to:
Tymczasowy areszt dla Buddy! Relacja Michała Zaręby
Czym jest przegląd lekowy? DROGOWSKAZY
Polacy zjadają miliony w tabletkach! Tylko w 2022 r. lekarze wystawili ponad 450 mln recept – czyli o niemal 30 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, masowo kupujemy leki bez recepty: w aptekach, supermarketach a także przez internet. Próbujemy „leczyć się sami” omijając lekarskie gabinety i ulegamy wpływom reklam, które obiecują błyskawiczne wyleczenie. Uwielbiamy też suplementy, nie zawsze zwracając uwagę na ich skład oraz to gdzie je kupujemy. Te tendencje obserwują farmaceuci, którzy biją na alarm i zachęcają do skorzystania z przeglądu lekowego, będącego zupełnie nową formą współpracy z farmaceutą. Podczas spotkań (w domu pacjenta lub specjalnych, zamykanych pokojach w aptekach) farmaceuci analizują „apteczki” pacjentów i sprawdzają sposób w jaki działają na siebie zapisywane przez specjalistów lekarstwa, wszystko w oparciu o wyniki badań. Co ważne – farmaceuta nie wchodzi w kompetencje lekarza, a współpracuje z nim by jak najlepiej dobrać leczenie. Jak rozważnie kupować leki? Na co nie dać się nabrać? Jak wziąć udział w przeglądzie lekowym i się do niego przygotować? O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach prof. Agnieszka Neumann- Podczaska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają